Czytasz dzięki

Szybsze zezwolenia dla cudzoziemców

opublikowano: 06-11-2020, 13:12

Rząd szykuje zmiany w procedurach pobytowych obcokrajowców, które ułatwią ich zatrudnienie przez polskich pracodawców.

Będą zmiany w zasadach legalizacji pobytu cudzoziemców w Polsce - wynika z rządowego wykazu prac legislacyjnych i programowych. Resort spraw wewnętrznych i administracji przygotuje pakiet nowych rozwiązań, które mają na celu przede wszystkim usprawnienie postępowań dotyczących udzielania zezwoleń na pobyt czasowy na terytorium naszego kraju, w tym pozwoleń na pobyt czasowy i pracę, które są udzielane najczęściej.

Jacek Szydlowski / Forum

Szczegółowego projektu jeszcze nie ma, ale z jego założeń wynika, że zostaną zniesione wymogi posiadania zapewnionego miejsca zamieszkania oraz źródła stabilnego i regularnego dochodu wystarczającego na utrzymanie siebie i członków swojej rodziny w Polsce. Zamiast nich warunkiem udzielenia wspomnianego zezwolenia ma być gwarancja uzyskiwania wynagrodzenia nie niższego niż określone w nowym rozporządzeniu.

- Zmiana taka może zmniejszyć liczbę dokumentów koniecznych do przedłożenia i wpłynąć na szybsze i łatwiejsze prowadzenie postępowań przez organy administracyjne. Wydaje się to jednak tylko zmianą kosmetyczną, porządkującą liczbę składanych załączników – ocenia Karol Wysocki, kierownik działu #Global MobilityDesk w JP Business Law Firm.

Natomiast prawdziwą rewolucją może być według niego zapowiedź wprowadzenia prostszego trybu zmiany zezwolenia na pobyt czasowy i pracę, gdy podmiot inny od dotychczasowego miałby zatrudniać cudzoziemca. Poza tym rząd chce zmienić warunki zwolnienia z obowiązku posiadania zezwolenia na pracę oraz poszerzyć katalog okoliczności niewymagających zmiany pozwolenia na pobyt czasowy i pracę.

- To może przyczynić się do zwiększenia mobilności w zatrudnieniu migrantów. Obecnie są niejako przywiązani do pracodawcy, na rzecz którego otrzymali zezwolenie na pracę czy pobyt – podkreśla Karol Wysocki.

Resort planuje też wprowadzenie terminów szczególnych na rozpatrzenie sprawy o udzielenie zezwolenia na pobyt czasowy. Ma to trwać do 60 dni od dnia złożenia wniosku wraz z niezbędnymi dokumentami. Bieg tego termin ma być zawieszony do czasu ich doręczenia.

- Z pozoru to może cieszyć. Niekiedy na rozstrzygniecie wojewody czeka się latami. Jednak proponowany przepis może dawać możliwość prowadzenia postępowania w sposób przewlekły. Bo to organ kieruje tym procesem i decyduje, czy ktoś dostarczył odpowiedni materiał dowodowy. Z praktyki wiemy, że bywa z tym różnie. Strony często są wzywane do dostarczenia kolejnych dokumentów – zauważa Karol Wysocki.

Podkreśla, że wymagania co do rodzaju dokumentacji, którą należy składać, nie są jednolite w całym kraju. O tym decydują wojewodowie.

Puls Firmy
Użyteczne informacje dla mikro-, małych i średnich firm. Porady i przekrojowe artykuły, dzięki którym dowiesz się, jak rozwinąć biznes
ZAPISZ MNIE
×
Puls Firmy
autor: Sylwester Sacharczuk
Wysyłany raz w tygodniu
Sylwester Sacharczuk
Użyteczne informacje dla mikro-, małych i średnich firm. Porady i przekrojowe artykuły, dzięki którym dowiesz się, jak rozwinąć biznes
ZAPISZ MNIE
Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa. Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa. Nasz telefon kontaktowy to: +48 22 333 99 99. Nasz adres e-mail to: rodo@bonnier.pl. W naszej spółce mamy powołanego Inspektora Ochrony Danych, adres korespondencyjny: ul. Ludwika Narbutta 22 lok. 23, 02-541 Warszawa, e-mail: iod@bonnier.pl. Będziemy przetwarzać Pani/a dane osobowe by wysyłać do Pani/a nasze newslettery. Podstawą prawną przetwarzania będzie wyrażona przez Panią/Pana zgoda oraz nasz „prawnie uzasadniony interes”, który mamy w tym by przedstawiać Pani/u, jako naszemu klientowi, inne nasze oferty. Jeśli to będzie konieczne byśmy mogli wykonywać nasze usługi, Pani/a dane osobowe będą mogły być przekazywane następującym grupom osób: 1) naszym pracownikom lub współpracownikom na podstawie odrębnego upoważnienia, 2) podmiotom, którym zlecimy wykonywanie czynności przetwarzania danych, 3) innym odbiorcom np. kurierom, spółkom z naszej grupy kapitałowej, urzędom skarbowym. Pani/a dane osobowe będą przetwarzane do czasu wycofania wyrażonej zgody. Ma Pani/Pan prawo do: 1) żądania dostępu do treści danych osobowych, 2) ich sprostowania, 3) usunięcia, 4) ograniczenia przetwarzania, 5) przenoszenia danych, 6) wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania oraz 7) cofnięcia zgody (w przypadku jej wcześniejszego wyrażenia) w dowolnym momencie, a także 8) wniesienia skargi do organu nadzorczego (Prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych). Podanie danych osobowych warunkuje zapisanie się na newsletter. Jest dobrowolne, ale ich niepodanie wykluczy możliwość świadczenia usługi. Pani/Pana dane osobowe mogą być przetwarzane w sposób zautomatyzowany, w tym również w formie profilowania. Zautomatyzowane podejmowanie decyzji będzie się odbywało przy wykorzystaniu adekwatnych, statystycznych procedur. Celem takiego przetwarzania będzie wyłącznie optymalizacja kierowanej do Pani/Pana oferty naszych produktów lub usług.
© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: IWA

Polecane