Szybszy weekend na rynkach finansowych

mForex
opublikowano: 23-11-2022, 10:06
Play icon
Posłuchaj
Speaker icon
Close icon
Zostań subskrybentem
i słuchaj tego oraz wielu innych artykułów w pb.pl

Wtorkowa sesja przyniosła ożywienie popytu na ryzyko, a główne indeksy w USA zakończyły handel na przeszło 1% plusach. Wśród pozytywnych informacji sprzyjających cenom akcji można wymienić wieści z Chin o tym, że regulowanie sektora technologicznego ma dobiegać końca. S&P500 wyszedł powyżej 4000 pkt., co jest najwyższym poziomem od połowy września. Niemiecki Dax natomiast znajduje się na najwyższym poziomie od początku czerwca i dobija do 14500 pkt.

Fot. Daniel Hooper/Unsplash

Nastroje dodatkowo zostały wsparte przez komentarze sugerujące, że w grudniu dojdzie do spowolnienia tempa podwyżek stóp procentowych przez Fed. Nawet przedstawiciele jastrzębiego skrzydła komunikują, że potrzeba czasu, aby gospodarka w pełni odczuła przeprowadzone podwyżki kosztu pieniądza oraz, że są otwarci na dostosowanie tempa cyklu zacieśniania polityki monetarnej.

Dolar oddaje zyski z początku tygodnia i notowania EURUSD wychodzą powyżej 1.03. Zmienność na rynku walutowym nie jest jednak duża. Na uwagę zasługuje dolar nowozelandzki, który zyskał po podwyżce stóp procentowych o 75 punktów bazowych. Para NZDUSD wychodzi powyżej 0.61. RBNZ podniósł także docelowy poziom stopy procentowej do 5.5% z 4.1% i obecnie spodziewa się recesji w przyszłym roku, która dopiero ma spowodować spadek inflacji. Komunikat RBNZ był zdecydowanie bardziej jastrzębi od oczekiwań.

Notowania ropy stabilizują się powyżej 81 USD w przypadku baryłki WTI w oczekiwaniu na dalszy rozwój sytuacji covidowej w Chinach. W grę wchodzi także nałożenie cen maksymalnych dla ropy kupowanej z Rosji.

Dziś w centrum uwagi rynków znajdują się wstępne dane PMI odzwierciedlające przebieg koniunktury gospodarczej w mijającym miesiącu. Dodatkowo wieczorem zaplanowana jest publikacja minutek z ostatniego posiedzenia Fed. Wyjątkowo dziś ze względu na jutrzejsze Święto Dziękczynienia w USA opublikowane będą cotygodniowe dane o liczbie nowych wniosków o zasiłek dla bezrobotnych. Poznamy także finalny odczyt Uniwersytetu Michigan odzwierciedlający nastroje amerykańskich gospodarstw domowych oraz oczekiwania inflacyjne. Kalendarz makroekonomiczny jest zatem nabity po brzegi, ale zmienność na rynkach finansowych w drugiej połowie tygodnia powinna być ograniczona przez nieobecność inwestorów z USA.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Polecane