Szykują się nowe inwestycje szwedzkiego dewelopera

Agnieszka Zielińska
opublikowano: 13-09-2011, 00:00

Na początek Warszawa, Poznań, Wrocław, potem kolejne miasta. SwedeCenter planuje budowę "zielonych biurowców" w całej Polsce.

W najbliższych latach SwedeCenter wybuduje w różnych miastach w Polsce 300 tys. mkw. ekologicznych biur

Na początek Warszawa, Poznań, Wrocław, potem kolejne miasta. SwedeCenter planuje budowę "zielonych biurowców" w całej Polsce.

To prawdziwa inwestycyjna ofensywa. Firma SwedeCenter zaczęła jednocześnie kilka inwestycji, a kolejne ma w planach. W czerwcu w stolicy ruszył z budową kompleksu biurowego Business Garden Warszawa. Na sześciohektarowej działce przy ul. Żwirki i Wigury powstanie łącznie 90 tys. mkw. Pierwsza faza kompleksu ma być gotowa do 2012 r. To pierwszy z trzech ekologicznych parków biznesowych, które ten deweloper wybuduje w najbliższym czasie. Najpóźniej do 2014 r. w Warszawie, Poznaniu i Wrocławiu ma powstać w sumie prawie 300 tys. mkw. powierzchni biurowej. Pochłonie to setki milionów złotych.

Ekologiczne biura i hotel

Pod koniec sierpnia spółka uzyskała pozwolenie na budowę kompleksu w Poznaniu. W zielonym otoczeniu ma powstać niemal 80 tys. mkw. powierzchni biurowo-usługowej. Podobnie jak inne inwestycje biurowe SwedeCenter także ta będzie zgodna z certyfikacją LEED, która potwierdza zastosowanie technologii oszczędzania energii i jej odzyskiwania oraz użycie materiałów przyjaznych środowisku.

Ekologiczne parki biznesowe to tylko część zamierzeń SwedeCenter. Deweloper planuje także budowę innych komercyjnych obiektów. Na początek w Gdyni i w Szczecinie. Pierwszy, biurowo-hotelowy Gdynia Waterfront, stanie przy Nabrzeżu Prezydenta. Zaprojektują go zwycięzcy konkursu ogłoszonego przez dewelopera — architekci z gdańskiej pracowni Fort. W ramach inwestycji tej powstanie również — w sąsiedztwie centrum Gemini i wieżowca Sea Towers — czterogwiazdkowy hotel Marriott Courtyard. W budynku znajdzie się również siedziba Banku Nordea. Parter kompleksu wzdłuż deptaku łączącego al. Jana Pawła II z budynkiem Sea Towers zajmą kawiarnie i restauracje.

Już wkrótce deweloper wystąpi o pozwolenie na budowę. Jej zakończenie przewidziano na 2013 r.

Jednocześnie ma powstać obiekt Brama Portowa w Szczecinie. W tym roku budynki najprawdopodobniej osiągną stan surowy. Generalnym wykonawcą jest Hochtief. W centrum miasta w pobliżu pl. Bramy Portowej mają powstać dwa budynki o łącznej powierzchni prawie 13 tys. mkw. Również one będą miały ekologiczny standard potwierdzony w przyszłości certyfikatem LEED.

Oferta dla sektora BPO

Niewielu deweloperów może sobie pozwolić na realizację kilku inwestycji jednocześnie. Dlaczego SwedeCenter zdecydował się na taki krok? Zdaniem reprezentującego dewelopera Eelko Kortewega, nie ma w tym żadnego ryzyka.

— Nasze inwestycje finansujemy z własnych środków. Traktujemy je ponadto długoterminowo — podkreśla Eelko Korteweg.

Przypomina, że spółka od początku działalności w Polsce, czyli od lat 90., przykłada dużą wagę do ochrony środowiska, w tym do energooszczędności. W nowych przedsięwzięciach SwedeCenter koncentruje się na proekologicznych rozwiązaniach i zrównoważonym rozwoju.

— Jesteśmy w stanie zainwestować więcej od innych deweloperów tylko po to, aby koszty utrzymania i eksploatacji budynku były jak najniższe. Bo ekologiczna świadomość to również oszczędności na etapie użytkowania budynków — uważa Eelko Korteweg.

Twierdzi, że jest teraz dobry czas dla dużych deweloperów, którzy mogą sobie pozwolić na samodzielne finansowanie inwestycji.

— Perspektywy inwestowania w Polsce są dobre, ale głównie dla długoterminowych inwestycji — podkreśla przedstawiciel SwedeCenter.

Jego zdaniem, w Polsce rośnie popyt na biura w parkach biznesowych. Chodzi zwłaszcza o duże korporacje, którym nie jest obojętne środowisko i tworzenie odpowiednich warunków pracy.

— Naszymi najemcami w parkach biznesowych są przede wszystkim firmy z sektora BPO. Dlatego raczej nie podpisujemy umów przedwstępnych, bo najemcy z tego segmentu wynajmują zwykle powierzchnie w końcowej fazie budowy — informuje Eelko Korteweg.

I zapowiada, że SwedeCenter rozgląda się za kolejnymi lokalizacjami w dużych miastach.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Agnieszka Zielińska

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu