Szykuje się dobry rok w biurowcach

  • Emil Górecki
22-01-2013, 00:00

Coraz więcej firm chce mieć biuro w Warszawie, a deweloperzy dają im coraz większy wybór. Na początku po korzystnej stawce.

W 2012 r. do użytku w Warszawie oddano 270 tys. mkw. biur, dzięki czemu stolica ma ich dziś 3,859 mln mkw. Czy to dużo? W Paryżu jest 14 razy więcej, w Londynie — 5,5 razy więcej, a w Moskwie — ok. 3,6 razy tyle. Nie równajmy się jednak z lwami. Warszawa jest największym rynkiem w regionie. Nieco mniej biurowców mają w Budapeszcie (3,1 mln mkw.) i Pradze (niecałe 3 mln mkw.).

Aż 26 biurowców, które przybyły w stolicy w 2012 r., to w ostatnich latach kolejny rekord. Zarówno pod względemliczby, jak i powierzchni w zeszłym roku pojawiło się ponad dwa razy więcej biur niż w 2011 r. — wyliczyło Warsaw Research Forum, organizacja siedmiu największych brokerów nieruchomościowych. Według szacunków CBRE, w 2013 r. w Warszawie przybędzie kolejne 340 tys. mkw.

— Mamy sporą podaż, więc to dobry czas na szukanie nowej powierzchni biurowej. Deweloperzy inwestycji na bardzo wczesnym etapie budowy są skłonni do dawania sporych upustów, byle osiągnąć poziom wymagany przez bank do udzielenia kredytu. Na kolejnych etapach jest już coraz drożej — mówi Bolesław Kołodziejczyk z Cushman & Wakefield. Na szczęście jednak razem z podażą utrzymuje się popyt.

W zeszłym roku znaleźli się chętni na powierzchnię o 6 proc. większą niż w 2011 r. Większość z wynajętych 608,5 tys. mkw. to nie renegocjacje, ale nowe umowy.

— Ważnym wskaźnikiem jest czysta absorpcja powierzchni, czyli sytuacja, gdy firma dopiero otwiera biuro w Warszawie lub przenosi biura z nieklasyfikowanych budynków do nowoczesnego biurowca. W zeszłym roku wyniosła ona 169 tys. mkw., dwa lata temu 120 tys. mkw., co pokazuje siłę rynku. Jeśli w gospodarce nic niespodziewanego się nie stanie, to w 2013 r. ten wskaźnik powinien być jeszcze lepszy — mówi Bolesław Kołodziejczyk.

Kto wynajął najwięcej? Złoto przypada T-Mobile, które niedługo przeniesie się na 27 tys. mkw. w biurowcu, który wybuduje na Służewcu Ghelamco.

Srebro trafia do Asseco, które zajmie 20,4 tys. mkw. w budynku Wilanów Business Park należącym do Polnordu. Brąz jest przeznaczony dla unijnej agendy ds. ochrony granic Frontex, która z Ronda 1 przeniesie się wkrótce do wieżowca Warsaw Spire, budowanego przez Ghelamco. Zajmie w nim 14,6 tys. mkw.

— W tym roku sporo powierzchni zostanie opuszczone przez dotychczasowych najemców, którzy przeniosą się do nowych miejsc. Wyzwaniem dla właścicieli takich budynków będzie modernizacja i ponowny wynajem, jednak nawet po modernizacji trudno będzie im konkurować z biurowcami nowymi — zauważa Konrad Heidinger z CBRE.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Emil Górecki

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy

Puls Biznesu

Puls Inwestora / Szykuje się dobry rok w biurowcach