Szykuje się konkurencja dla Emitela

DI, PAP, MZAT
opublikowano: 17-06-2018, 22:00

Najwięksi nadawcy telewizyjni chcą się uniezależnić od Emitela. Ten przypomina, że wiążą go z nimi umowy.

Telewizja Polska, TVN oraz Telewizja Polsat podpisały list intencyjny w sprawie wspólnych działań w obszarze emisji sygnału naziemnej telewizji cyfrowej — podały w piątek spółki. „Intencją nadawców jest podjęcie działań zmierzających do stworzenia konkurencyjnej oferty na polskim rynku, która doprowadzi do obniżenia kosztów nadawaniaprogramów w ramach naziemnej telewizji cyfrowej” — napisano w komunikacie. Sygnatariusze listu intencyjnego podali również, że otrzymali deklaracje o podjęciu współpracy i dołączeniu do inicjatywy od innych nadawców, rozpowszechniających programy w ramach naziemnej telewizji cyfrowej.

„Trudno jest nam odnieść się do treści komunikatu, który jest bardzo ogólny. Co do zasady każdy podmiot w Polsce ma prawo podejmować inicjatywy i projekty, które są realizacją jego zamierzeń biznesowych. Chcemy również podkreślić, że praktyki i ceny rynkowe Emitela spełniają najwyższe wymagania w zakresie zgodności z prawem konkurencji” — odpowiedziało na pytania „PB” biuro prasowe Emitela, który jest operatorem wszystkich czterech ogólnokrajowych multipleksów w Polsce.

O niezadowoleniu nadawców ze współpracy z Emitelem może świadczyć m.in. wydany niedawno komunikat Telewizji Polskiej. Spółka poinformowała, że „fakt, że TVP Sport na MUX- 3 jest powszechnie dostępny jedynie w jakości SD, nie jest winą Telewizji Polskiej, lecz brakiem zgody firmy Emitel, operatora technicznego MUX- -8 (gdzie dostępne są programyHD), na propozycję TVP. Pod koniec kwietnia Telewizja Polska podjęła rozmowy ze spółką. Rynkowa oferta złożona przez TVP została niestety odrzucona”. Emitel w kontroświadczeniu stwierdził, że „w toku obecnie prowadzonych negocjacji, zgodnie z zasadą niedyskryminacji wynikającą z przepisów prawa, Emitel nie może zaoferować TVP innych warunków finansowych usługi od tych, które wcześniej ustalił z innymi nadawcami Multipleksu 8. Nie ma także żadnych racjonalnych lub obiektywnych przesłanek, które przemawiałyby za oczekiwanym przez TVP obniżeniemwysokości opłat za dostęp do Multipleksu”.

Teraz biuro prasowe Emitela tak pisze o piątkowym oświadczeniu nadawców: „Opublikowaną dzisiaj informację przyjmujemy z pewnym zdziwieniem, ponieważ z jego sygnatariuszami łączą nas umowy, które były podpisywane wiele lat temu, w wyniku konkurencyjnego i transparentnego przetargu publicznego (w przypadku TVP) lub w efekcie otwartych i partnerskich negocjacji z nadawcami komercyjnymi. Jeżeli chodzi o koszty emisji, na przestrzeni lat sytuacja rynkowa zasadniczo nie zmieniła się — jesteśmy przekonani,że poziom opłat jest fair dla wszystkich stron”. Potencjalnym konkurentom Emitela sprzyja podjęta w grudniu 2017 r. decyzja Urzędu Komunikacji Elektronicznej, który uznał spółkę za podmiot dominujący na hurtowym rynku transmisji programów radiofonicznych i telewizyjnych. W konsekwencji alternatywni operatorzy mieli na przejrzystych zasadach otrzymywać dostęp do infrastruktury Emitela. Spółka odwołała się od tej decyzji, zresztą w przeszłości robiła to już dwukrotnie i za każdym razem sąd przyznawał jej rację.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: DI, PAP, MZAT

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu