Szykuje się przełom w Unii Europejskiej?

Adrian Mech, NOBLE Markets Dom Maklerski Noble Securities S.A.
opublikowano: 02-12-2011, 17:05

Początek minionego tygodnia był dość nerwowy i pesymistyczny dla strefy euro. Dzisiaj jednak pojawiają się nowe pomysły w sprawie walki z kryzysem. Wygląda na to, że Niemcy i Francja zabierają się do pracy, a przywódcy tych państw chcą podjąć wreszcie „skuteczną” walkę.

W poniedziałek pojawiły się doniesienia o rzekomej pomocy jaka ma zostać przygotowana przez Międzynarodowy Fundusz Walutowy dla Włoch. Plotki mówiły o kwocie zbliżonej do 600 mld EUR przy czym cała moc pomocowa funduszu jak wiemy wynosi ok. 1 bln EUR. Ta informacja została prawie natychmiastowo zdementowana przez rzecznika MFW. Sytuacja finalnie wywołała negatywny wydźwięk na rynku walutowym gdyż pokazała bezradność w jakiej znajdują się politycy państw należących do Wspólnoty Europejskiej. Poprawę nastrojów na rynkach finansowych przyniosła dopiero w drugiej połowie tygodnia skoordynowana akcja Światowych Banków Centralnych, które zdecydowały się na obniżenie dolarowej stawki swap mającej na celu poprawę płynności w sektorze międzybankowym. To przyniosło wzrosty na giełdach jak również poprawiło tym samym wartość wspólnej waluty i skorelowanego z nim złotego względem ważniejszych walut na Świecie. Intrygującą według mnie decyzją było jednak przyznanie Grecji zaległej transzy pomocowej w postaci 8 mld EUR mimo to, że Ateny tak naprawdę nie zobowiązały się pisemnie do przeprowadzenia reform. Wręcz przeciwnie stanowczo im odmawiają, a mimo to udało im się otrzymać kapitał. Pytanie na co zostanie on przeznaczony i czy za parę tygodni nie będą się domagać kolejnej transzy pomocowej…? Jedynym rozsądnym wytłumaczeniem tej postawy UE jest chęć odsunięcia Hellady na dalszy plan i skupienia swoich sił na Rzymie, który dowodzi trzecią gospodarką w Europie, a również znajduje się w „szponach” kryzysu. Bez wątpienia jest to priorytet w porównaniu do Grecji, tym bardziej, że Włosi ze względu na wysoką rentowność obligacji nie będą w stanie w dłuższej perspektywie czasu obsługiwać długu. Dzisiaj z kolei odbyło się wystąpienie kanclerz Niemiec Angeli Merkel w Bundestagu, która ogłosiła wymóg stworzenia wspólnej polityki fiskalnej. Według niej wymagane jest utworzenie unii fiskalnej i zdyscyplinowanie przywódców poszczególnych krajów aby wymusić na nich poczucie wspólnoty w sytuacjach kryzysowych i mobilizację wspólnych działań. W powyższej sytuacji zakłada utworzenie nowych traktatów lub zmianę już istniejących traktatów unijnych. Stanowisko Niemiec popiera prezydent Francji Nicolas Sarkozy i w tej sprawie odbędzie się w poniedziałek specjalne posiedzenie. Wspólna waluta korzysta na tych wiadomościach i zyskuje na wartości w stosunku do dolara amerykańskiego. Para EURUSD o godzinie 16.00 notuje 1.3477. Dzisiejsze maksimum wynosi 1.3544 i jego wybicie dałoby szansę na osiągnięcie ostatniego lokalnego szczytu 1.3567 z dnia 22 listopada. Wczorajszy dzień zakończyła odnotowując 1.3460.

To musisz wiedzieć dziś rano
Codzienny newsletter z najważniejszymi informacjami dla inwestorów.
ZAPISZ MNIE
×
To musisz wiedzieć dziś rano
autor: Kamil Zatoński
Wysyłany codziennie
Kamil Zatoński
Codzienny newsletter z najważniejszymi informacjami dla inwestorów.
ZAPISZ MNIE
Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa. Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa. Nasz telefon kontaktowy to: +48 22 333 99 99. Nasz adres e-mail to: rodo@bonnier.pl. W naszej spółce mamy powołanego Inspektora Ochrony Danych, adres korespondencyjny: ul. Ludwika Narbutta 22 lok. 23, 02-541 Warszawa, e-mail: iod@bonnier.pl. Będziemy przetwarzać Pani/a dane osobowe by wysyłać do Pani/a nasze newslettery. Podstawą prawną przetwarzania będzie wyrażona przez Panią/Pana zgoda oraz nasz „prawnie uzasadniony interes”, który mamy w tym by przedstawiać Pani/u, jako naszemu klientowi, inne nasze oferty. Jeśli to będzie konieczne byśmy mogli wykonywać nasze usługi, Pani/a dane osobowe będą mogły być przekazywane następującym grupom osób: 1) naszym pracownikom lub współpracownikom na podstawie odrębnego upoważnienia, 2) podmiotom, którym zlecimy wykonywanie czynności przetwarzania danych, 3) innym odbiorcom np. kurierom, spółkom z naszej grupy kapitałowej, urzędom skarbowym. Pani/a dane osobowe będą przetwarzane do czasu wycofania wyrażonej zgody. Ma Pani/Pan prawo do: 1) żądania dostępu do treści danych osobowych, 2) ich sprostowania, 3) usunięcia, 4) ograniczenia przetwarzania, 5) przenoszenia danych, 6) wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania oraz 7) cofnięcia zgody (w przypadku jej wcześniejszego wyrażenia) w dowolnym momencie, a także 8) wniesienia skargi do organu nadzorczego (Prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych). Podanie danych osobowych warunkuje zapisanie się na newsletter. Jest dobrowolne, ale ich niepodanie wykluczy możliwość świadczenia usługi. Pani/Pana dane osobowe mogą być przetwarzane w sposób zautomatyzowany, w tym również w formie profilowania. Zautomatyzowane podejmowanie decyzji będzie się odbywało przy wykorzystaniu adekwatnych, statystycznych procedur. Celem takiego przetwarzania będzie wyłącznie optymalizacja kierowanej do Pani/Pana oferty naszych produktów lub usług.

Polski złoty skorelowany z euro również czerpie korzyści umacniając się do franka szwajcarskiego. Para CHFPLN o godzinie 16.05 odnotowuje 3.6274. Jest to trzecia sesja z rzędu na której złoty zyskuje na wartości. Dzisiejsze minimum wynosi 3.6133 i jego przebicie otwierałoby drogę w kierunku ostatniego lokalnego dołka 3.6071 z dnia 23 listopada. Wczorajszą sesję ta para walutowa zakończyła na poziomie 3.6318.

W przyszłym tygodniu poznamy nowe publikacje danych makroekonomiczny jak również odbędzie się w poniedziałek spotkanie przywódców Niemiec i Francji w sprawie planu unii fiskalnej. Z ciekawszych pozycji myślę, że należałoby zwrócić uwagę na poniedziałkowe dane sprzedaży detalicznej dla strefy euro oraz wtorkowe PKB czy czwartkową decyzję ECB w sprawie stóp procentowych. Te publikacje w oparciu o nowe polityczne ustalenia mogą mieć kluczowy wpływ na zachowanie się kursu euro.

Adrian Mech, NOBLE Markets Dom Maklerski Noble Securities S.A.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Adrian Mech, NOBLE Markets Dom Maklerski Noble Securities S.A.

Polecane