Szymański: potrzebujemy lepszego kompromisu dotyczącego budżetu UE

PAP
opublikowano: 17-11-2020, 18:08

Minister ds. europejskich Konrad Szymański poinformował we wtorek na wideokonferencji ministrów ds. europejskich państw UE, że kwestia mechanizmu warunkowości jest dla Polski sprawą "fundamentalną". "Potrzebujemy lepszego kompromisu" - wskazał.

Konrad Szymański
Konrad Szymański
Krystian Maj/KPRM

Szymański powiedział, że Polska jest zdania, iż potrzebne jest szybkie przyjęcie całego pakietu budżetowego. Zauważył, że w tej kwestii polski rząd proponuje bardzo konstruktywne podeście w czasie ostatnich dwóch lat. "Jeszcze nie dotarliśmy do celu. (...) Kwestia warunkowości była wśród najważniejszych priorytetów Polski. Prezentowaliśmy nasze argumenty, oceny wielokrotnie na Radzie ds. Ogólnych" - powiedział.

Dodał, że dla Polski warunkowość i ochrona budżetu nie jest problemem, ale jest nim brak pewności prawnej i gwarancji prawnych dla wszystkich krajów członkowskich w ramach traktatu. "Wciąż brakuje nam w tej kwestii rozwiązania" - zaznaczył. Zaznaczył, że dla Polski to kwestia "fundamentalna".

"Nikt nie powinien być zaskoczony wczorajszymi wydarzeniami, dlatego, że wielokrotnie mówiliśmy, że to bardzo wątły kompromis i że UE powinna być bardzo ostrożna w sprawie tego kompromisu. (...) Nic nie jest ustalone, dopóki wszystko nie zostanie ustalone. Potrzebujemy lepszego kompromisu" - oświadczył.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Polecane