Szyszko: chcemy oceny skutków budowy Gazociągu Północnego

(Marek Druś)
09-11-2006, 15:29

Rosyjsko-niemieckie konsorcjum Nord Stream przekazało rządom siedmiu państw szczegółowe plany budowy Gazociągu Północnego.

Polska będzie domagać się przedstawienia oceny wpływu budowy Gazociągu Północnego na stan środowiska Bałtyku - powiedział w czwartek minister ochrony środowiska Jan Szyszko na konferencji prasowej w Warszawie.

Szyszko podkreślił, że strona polska podziela zaniepokojenie środowisk naukowych i ekologicznych, które obawiają się, że budowa na dnie Bałtyku gazociągu łączącego rosyjskie złoża gazu z Niemcami może mieć bardzo niebezpieczne konsekwencje dla środowiska naturalnego. Minister przypomniał, że na dnie tego akwenu spoczywają bardzo niebezpieczne środki bojowe z okresu II wojny światowej.

Rosyjsko-niemieckie konsorcjum Nord Stream, powołane do budowy Gazociągu Północnego, przekazało rządom siedmiu zainteresowanych inwestycją państw szczegółowe jej plany. 60- stronicowy dokument przekazano Polsce, Szwecji, Danii, Estonii, Litwie, Finlandii i Łotwie. Kraje te muszą wyrazić zgodę na przebieg inwestycji.

Wynika to z postanowień Konwencji ONZ z Espoo. Dotyczy ona działań mogących mieć ponadgraniczny wpływ na stan środowiska naturalnego. Sprawcy takich działań powinni uzyskać na nie zgodę wszystkich zainteresowanych stron. W tym wypadku to siedem państw nadbałtyckich.

Kraje te, w tym Polska, mają do 14 listopada rozpocząć oficjalnie procedurę oceny ekologicznych konsekwencji planowanej inwestycji. Na tej podstawie państwa mają wypracować swoje stanowiska i wymagania wobec przedstawionej koncepcji gazociągu.

Proces ten rozpoczyna się od wymiany pism, notyfikujących otrzymanie dokumentów. Następnie, równolegle z pracami ekspertów, będzie trwało przygotowywanie spotkania wszystkich zainteresowanych.

Stanowiska państw i ich oceny powinny być gotowe do 16 lutego przyszłego roku.

Szyszko, który spotkał się z dziennikarzami z okazji 100 dni swojej pracy na stanowisku ministra środowiska, poinformował, że zakończył się pierwszy etap prac międzyresortowego zespołu ds. przeglądu prawa dotyczącego ochrony środowiska. Podkreślił, że było to konieczne ze względu na fakt, że - jak powiedział - dotychczas obowiązujące prawo było "stosunkowo mało spójne" i nie zawsze służyło rozwojowi ochrony środowiska. Do tego obowiązujące prawo musi być kompatybilne z ustawodawstwem unijnym, tak by Polska mogła wykorzystać europejskie fundusze.

Jak dodał, jednym z najważniejszych dokonań zespołu było opracowanie specjalistycznego słownika, dzięki któremu udało się ujednolicić (tak by nie pozostawić pola do swobodnych interpretacji) słownik podstawowych pojęć związanych z ochroną środowiska. Minister zapowiedział znowelizowanie kilku kluczowych dla ochrony środowiska ustaw, m.in. o ochronie gruntów rolnych i leśnych, o ochronie przyrody, leśnym materiale rozmnożeniowym.

Minister powiedział, że Polska będzie się ubiegała o organizację w 2008 roku XIV Konferencji Stron (COP) Ramowej Konwencji ONZ o Zmianach Klimatu.

(PAP)

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: (Marek Druś)

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Inne / Szyszko: chcemy oceny skutków budowy Gazociągu Północnego