T-Mobile połączy się przez Orange

opublikowano: 20-12-2017, 22:00

Ruszyły negocjacje w sprawie korzystania przez klientów T-Mobile ze światłowodów Orange.

Coraz trudniej być graczem czysto mobilnym na polskim rynku telekomunikacyjnym. Cyfrowy Polsat do Plusa zamierza dodać stacjonarną Netię, a Orange od dawna łączy oba typy usługi. W tej sytuacji analitycy giełdowi oczekiwali ruchów T-Mobile i Playa, snując wizję połączenia któregoś z nich z silnym graczem kablowym w rodzaju UPC. Na razie ruszył się T-Mobile. W środę ujawniono, że operator z grupy niemieckiego Deutsche Telekom rozpoczął negocjacje z Orange w sprawie dostępu do infrastruktury światłowodowej.

Andreas Maierhofer, prezes T-Mobile Polska
Zobacz więcej

Andreas Maierhofer, prezes T-Mobile Polska

Firmy podpisały list intencyjny, zgodnie z którym postanowiły rozpocząć negocjacje na temat warunków zapewnienia T-Mobile dostępu do sieci telekomunikacyjnej Orange Polska w zakresie hurtowego dostępu szerokopasmowego na obszarach nieregulowanych. W ramach potencjalnej współpracy Orange Polska może zaoferować hurtowy dostęp szerokopasmowy do infrastruktury światłowodowej dla klientów T-Mobile zamieszkałych w budynkach wielorodzinnych (bez prawa dalszej odsprzedaży hurtowej) — podał Orange w komunikacie.

Według wstępnych założeń T-Mobile ma ponosić opłatę wstępną za dostęp do poszczególnych budynków, opłatę instalacyjną i miesięczną opłatę za każdego aktywnego klienta. Szczegółowe warunki współpracy mają zostać wynegocjowane do 30 czerwca przyszłego roku. Potencjalnie do 2020 r. T-Mobile mógłby za pośrednictwem Orange uzyskać możliwość świadczenia usług światłowodowych dla 5 mln gospodarstw domowych.

Przypomnijmy, że już we wrześniu T-Mobile wystartował z ofertą internetu domowego, tyle że w technologii LTE. Andreas Maierhofer, prezes T-Mobile Polska, mówił wtedy, że na rynku nie można być dłużej operatorem czysto mobilnym i konieczne jest przejście w kierunku świadczenia usług zintegrowanych.

— To kolejny ważny krok w kierunku realizacji naszej strategii, aby stać się w pełni zintegrowanym operatorem w Polsce. Sieć światłowodowa doskonale pasuje do naszej sieci komórkowej i pozwoli klientom czerpać korzyści z rozszerzonego zakresu usług stacjonarnych i mobilnych w T-Mobile — mówi Andreas Maierhofer. Orange i T-Mobile współpracują już ściśle przy infrastrukturze mobilnej. Operatorzy wspólnie kontrolują spółkę Networks!, która zarządza siecią masztów telekomunikacyjnych.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marcel Zatoński

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu