T-Mobile uratował 4,5 mln zł

opublikowano: 17-06-2018, 22:00

Sąd uznał, że telekom nie naruszył prawa, podnosząc klientom abonament, i zdjął 4,5 mln zł kary nałożonej przez UOKiK.

Rację mieli profesorowie prawa, którzy wydali opinie korzystne dla T-Mobile w czasie postępowania przeciwko telekomowi, prowadzonego przez Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów (UOKiK). Firma przedstawiła opinie prawników, którzy twierdzili, że nie złamała ona prawa, jednostronnie podnosząc klientom wysokość abonamentu. Stanowisko T-Mobile uznał za słuszne Sąd Ochrony Konkurencji i Konsumentów, który właśnie uchylił decyzję prezesa UOKiK z 2015 r., stwierdzającą, że operator naruszył zbiorowe interesy konsumentów. Oznacza to również zdjęcie z firmy kary finansowej wysokości 4,5 mln zł. Sprawa miała swój początek w 2014 r., kiedy to UOKiK wszczął postępowanie przeciwko T-Mobile.

Zobacz więcej

FOT. BARTLOMIEJ KUDOWICZ-FORUM

Klienci skarżyli się na samowolne podniesienie przez firmę wysokości abonamentu (o 5 zł). Operator poinformował abonentów o zmianie, lecz nie wystąpił do nich o złożenie oświadczenia o rozwiązaniu umowy w razie odrzucenia nowych warunków. Prezes UOKiK uznał, że treść umów firmy z klientami nie dawała podstaw do takiego podniesienia abonamentu, ponieważ nie zawierały odpowiednich klauzul modyfikacyjnych.

Postanowił więc firmę ukarać. Nałożył karę wysokości 4,5 mln zł oraz nakazał wypłacenie każdemu abonentowi 65 zł rekompensaty. Telekom od początku odpierał zarzuty, twierdząc, że spełniał wszystkie warunki wymagane przez prawo telekomunikacyjne. Zarzucił regulatorowi, że jego interpretacja prawa nie znajduje oparcia w prawie UE, prawie polskim oraz praktyce urzędów i operatorów. Na potwierdzenie swoich twierdzeń telekom przedstawił opinie kilku profesorów i doktorów prawa. Wskazywali oni, że dostawcy usług telekomunikacyjnych mają prawo dokonywania zmian cen usług, w tym także ich podwyższania. Warunkiem jest jednak umożliwienie klientom zapoznania się z proponowanymi zmianami z odpowiednim wyprzedzeniem. T-Mobile miał więc solidne argumenty, idąc do sądu, który przyznał firmie rację i uchylił decyzję prezesa UOKiK. Orzeczenie nie jest prawomocne i urząd ma możliwość odwołania do sądu apelacyjnego.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Jarosław Królak

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu