Tadeusz Tuora wychodzi z Orphée

ISBNews
01-07-2015, 09:03

Tadeusz Tuora sprzedał większość posiadanych akcji Orphée, ponieważ - jak argumentuje - przestał wierzyć w możliwość porozumienia w ramach akcjonariatu tej spółki z Total FIZ.

"Kontynuując zamiar odejścia ze spółki Orphée, w dniu 30 czerwca br. sprzedałem większość posiadanych akcji Orphée na wolnym rynku. Do tego dnia wierzyłem w szczerość intencji Total FIZ" - napisał Tuora w oświadczeniu przesłanym ISBnews.

"Jako założyciel, akcjonariusz spółek PZ Cormay i Orphée oraz współtwórca całej grupy kapitałowej, miałem nadzieję, iż konflikt zaistniały w gronie akcjonariuszy uda się rozwiązać na drodze porozumienia. Z przykrością muszę jednak stwierdzić, że konflikt będzie trwał nadal. Co więcej, uważam, że działania podejmowane przez drugą stronę stanowiły negocjacje w złej wierze" - napisał dalej Tuora.

Dlatego też, "kierując się przepisami prawa i dobrym interesem spółki Orphée, jestem zmuszony zgłosić do odpowiednich organów podejrzenie o nieuprawnione użycie dostępu do Elektronicznej Bazy Informacji (EBI) i publikację komunikatu spółki dotyczącego zwołania WZA", dodał.

Tadeusz Tuora relacjonował, że w trakcie rozmów z przedstawicielami władz Total FIZ i PZ Cormay zgłaszał "wiele propozycji zmierzających do zakończenia wszelkich konfliktów, w tym również gotowość całkowitego wycofania się mojego oraz Tomasza Tuory z władz i akcjonariatu zarówno spółki Orphée, jak i całej grupy Cormay".

Według niego, "w trakcie końcowych prac nad projektem porozumienia" - obejmującego m.in. zwołanie walnego zgromadzenia w celu powołania nowego składu rady dyrektorów oraz wyboru nowego audytora - "przedstawiciele Total FIZ zaczęli przeciągać negocjacje, wręcz unikając kontaktu". Później strony ustaliły, że wszystkie działania zostaną zrealizowane do 30 czerwca. "Jednakże w ostatniej chwili przedstawiciele Total FIZ zerwali rozmowy" - napisał Tuora.

Wczoraj Tomasz Tuora poinformował, że zdecydował o odejściu z funkcji przewodniczącego Rady Dyrektorów spółki Orphée.

W ub. tygodniu Tadeusz Tuora - członek rady dyrektorów Orphee oraz założyciel i akcjonariusz PZ Cormay - poinformował agencję ISBnews, że "mając na uwadze najlepszy interes spółki" zdecydował o odejściu z rady dyrektorów Orphée. Decyzję o dacie odejścia podejmie w ciągu kilku najbliższych dni, z uwzględnieniem ważnych interesów spółki. 

W jego ocenie, obecnie Orphée jest w dobrej kondycji. Ma "świetne" wskaźniki płynności oraz perspektywy znacznego wzrostu przychodów związane z nowymi projektami Mythic 120 i Mythic 80.Jednak na przeszkodzie do poprawy wyników operacyjnych stoi konflikt w akcjonariacie. 

W odpowiedzi na informację ISBnews o zamiarze odejścia z Orphee Tadeusza Tuory, prezes PZ Cormay Janusz Płocica poinformował, że PZ Cormay będzie dążyć do tego, żeby w najbliższym czasie odbyło się walne zgromadzenie, które zadecyduje o nowym składzie rady dyrektorów Orphee, odzwierciedlającym faktyczną strukturę akcjonariatu spółki. 

Grupa Kapitałowa Orphée SA składa się z jednostki dominującej Orphée SA z siedzibą w Genewie i jej spółek zależnych. Podstawowym przedmiotem działalności grupy jest sprzedaż odczynników, testów i aparatury do diagnostyki in vitro. Głównym miejscem prowadzenia działalności Orphee jest Szwajcaria, a dla spółek zależnych: Kormej Diana - Białoruś, Kormiej Rusłand - Rosja, Innovation Enterprises Ltd. – Irlandia, Orphee Technics Sp. z o. o. - Polska. Orphée SA jest notowana na rynku NewConnect. 

PZ Cormay to producent wysokiej jakości odczynników diagnostycznych i dystrybutor światowej klasy aparatury medycznej. Od ponad 27 lat zajmuje się produkcją testów in vitro dla chemii klinicznej, elektroforezy, hematologii, koagulologii oraz serologii grup krwi. 

a

 

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: ISBNews

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy

FIZ , Flesz , Rada

Puls Biznesu

Puls Inwestora / Tadeusz Tuora wychodzi z Orphée