Tajemnica Obławy Augustowskiej

To największa niewyjaśniona zbrodnia popełniona na Polakach po II wojnie światowej. Chodzi o Obławę Augustowską, w której 71 lat temu zginęło co najmniej 600 osób. Ich los i miejsce pochówku pozostają nieznane. Dziś obchodzimy Dzień Pamięci Ofiar Obławy Augustowskiej. Z tej okazji uroczystości odbędą się w Białymstoku i w Augustowie.

Od lat śledztwo w sprawie zbrodni prowadzi białostocki oddział Instytutu Pamięci Narodowej. Danuta Kaszlej, autorka licznych publikacji poświęconych tragicznym wydarzeniom, zwróciła uwagę, że rodzinom ofiar należy się ich wyjaśnienie. Również młodsze pokolenie musi się dowiedzieć prawdy, podkreśliła augustowska historyk w rozmowie z Polskim Radiem Białystok. 

Funkcjonariusze Powiatowego Urzędu Bezpieczeństwa Publicznego i żołnierze NKWD
Zobacz więcej

Funkcjonariusze Powiatowego Urzędu Bezpieczeństwa Publicznego i żołnierze NKWD

W lutym, na stronach rosyjskiego ministerstwa obrony, IPN odnalazł kilka tysięcy stron poświęconych obławie. Nadal nie udało się jednak ustalić miejsca pochówków jej ofiar. Na podstawie zdjęć lotniczych, biegli kartografowie wskazali około 60 miejsc na Białorusi, gdzie mogą znajdować się groby pomordowanych. Białoruś odmawia jednak pomocy prawnej w rozwiązaniu tej tragedii.

12 lipca jest ustanowionym w 2015 r. przez Sejm Dniem Pamięci Ofiar Obławy Augustowskiej. Dziś w Białymstoku przed pomnikiem Armii Krajowej o 10.30 rozpoczną się uroczyste obchody. Otwarta zostanie też wystawa plenerowa, a o 11-tej w Muzeum Wojska odbędzie się promocja albumu "Nowe zniewolenie. Obława Augustowska. Lipiec 1945". 

W Augustowie odsłonięta będzie tablica pamiątkowa poświęcona Ofiarom Obławy Augustowskiej. Uroczystości rozpoczną się w południe mszą świętą w Bazylice Mniejszej Najświętszego Serca Jezusowego. 

Uroczystości upamiętniające ofiary Obławy Augustowskiej odbędą się także w niedzielę ( 17.07) w miejscowości Giby w pobliżu Sejn. Msza święta w intencji zamordowanych będzie odprawiona pod wielkim, drewnianym krzyżem.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: IAR

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Puls Historii / Tajemnica Obławy Augustowskiej