Tajwańska gospodarka ma przed sobą lepsze perspektywy

Tadeusz Stasiuk
opublikowano: 19-04-2021, 06:48

Bank centralny Tajwanu nie wyklucza ponownej korekty swoich prognoz gospodarczych. Lepsze niż do tej pory zakładano perspektywy, mogą zaowocować podwyższeniem w górę projekcji, donosi Reuters.

fot. Bloomberg

Już raz w tym roku tamtejszy bank centralny uaktualnił swoje szacunki. W marcu prognoza PKB została podwyższona na 2021 r. do 4,53 proc. z 3,86 proc. jakiej to dynamiki oczekiwano w grudniu minionego roku.

Yang Chin-long, stojący na czele władz monetarnych Tajwanu stwierdził, że oprócz obserwowanego ożywienia w światowej gospodarce, krajowe inwestycje i konsumpcja odegrają w tym roku ważniejszą rolę w przyspieszeniu krajowego wzrostu.

Pewne obawy może jednak budzić ryzyko związane z ewentualnym przegrzaniem koniunktury. Podczas ostatniego posiedzenia władz monetarnych utrzymana została referencyjna stopa dyskontowa na rekordowo niskim poziomie 1,125 proc., co ma na celu obniżenie kosztów finansowania zewnętrznego przedsiębiorstw i gospodarstw domowych dotkniętych skutkami pandemii.

Tajwan to największy na świecie producent kontraktowy, specjalizujący się m.in. w elektronice użytkowej i chipach. Gospodarka tego azjatyckiego kraju opiera się w ogromnym stopniu na eksporcie.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Polecane