Czytasz dzięki

Tak nabędziesz nawet czochradło

opublikowano: 27-09-2018, 22:00

W leasing można wziąć wszelkie maszyny i środki potrzebne firmom i organizacjom biznesowym — tyle mówi teoria. W praktyce, najłatwiej jest w ten sposób sfinansować urządzenia, na które i tak jest największy popyt

Dla firmy leasingowej finansowanie typowych maszyn, czy pojazdów, to spore ułatwienie, choćby dlatego, że po zakończeniu umowy nie ma problemu ze zbyciem używanego sprzętu. Jednak coraz więcej spółek, świadczących usługi leasingowe, docenia specjalistyczne potrzeby swoich klientów, nawet jeśli mają przez to finansować bardzo nietypowe zakupy.

Nietypowo, ale bezpiecznie

— Spółka Idea Getin Leasing rozumie specyfikę funkcjonowania różnych sektorów gospodarki, a dzięki bardzo częstym spotkaniom z klientami, dostawcami oraz producentami maszyn i urządzeń, mamy nie tylko wiedzę o zapotrzebowaniu na nietypowe przedmioty,ale też okazje, aby je finansować — mówi Grzegorz Michalewicz, dyrektor ds. współpracy z dostawcami rolniczymi w Idea Getin Leasing.

Klienci, zainteresowani ofertą finansowania nietypowych środków do produkcji, nie korzystają z uproszczonych procedur, dostępnych w ofertach leasingu popularnych urządzeń. Dla takowych wystarczy niekiedy okazanie dokumentów rejestrowych, oświadczeń majątkowych i szybka weryfikacja w BIK. Jeśli zawierana jest umowa na maszyny nietypowe, bądź pochodzące od egzotycznych dostawców, to często firma leasingowa szuka dodatkowych zabezpieczeń, próbując minimalizować ryzyko. Mimo to, wśród firm leasingowych zwiększa się liczba tych, które wychodząc naprzeciw nietypowym oczekiwaniom klientów gotowe są udzielić finansowania konkretnych zamówień, których później będzie o wiele trudniej upłynnić na rynku wtórnym.

Indywidualne podejście

— Doskonałym przykładem, jak zaskakujące mogą być zamówienia naszych klientów, są maszyny wykorzystywane w gospodarstwach zajmującychsię produkcją zwierzęcą. Finansowaliśmy już m. in. budki dla cieląt, czochradła aktywne czy maszyny do korekty racic. Kolejną dziedziną jest produkcja owoców i warzyw, w której finansowaliśmy tunele foliowe pod maliny i truskawki oraz specjalistyczne linie technologiczne do czyszczenia, obierania i sortowania cebuli — wymienia Grzegorz Michalewicz.

— Jak bardzo nietypowe by nie było zapotrzebowanie zgłaszających, w przypadku niestandardowego przedmiotu leasingu podchodzimy do finansowania indywidualnie, określając ryzyko, możliwość zabezpieczenia oraz dopasowując okres finansowania i harmonogram spłat do kondycji gospodarstwa — dodaje.

Czasem konieczne jest też poręczenie osób trzecich, czy zabezpieczenie na innym majątku klienta. W niektórych wypadkach problem rozwiązuje certyfikat, czy świadectwo wiarygodności dostawcy. A niekiedy firmy leasingowe dostrzegają potencjał transakcji i nie zrażają się jej nietypowością, mimo wyższej skali trudności, czyli np. liczby formalności potrzebnych przy uruchamianiu finansowania.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Polecane