Tak sprzedaje się akcje za miliardy w jeden dzień

Adrian Boczkowski
opublikowano: 28-01-2010, 00:00

Brokerom niezbyt podoba

Biura maklerskie zdradzają kulisy sprzedaży przez skarb państwa pakietów akcji KGHM i Lotosu. Nieszybko zobaczymy nowe transakcje

Brokerom niezbyt podoba

się zatrudnianie przez resort

skarbu kilku pośredników.

Chwalą jednak współpracę

operacyjną z urzędnikami.

W tym miesiącu Ministerstwo Skarbu Państwa sprzedało 20 mln akcji miedziowego KGHM za prawie 2,1 mld zł oraz 14 mln akcji paliwowego Lotosu za 406 mln zł.

— Pierwsza transakcja była największą w historii GPW. 2 mld zł zebrane z rynku w ciągu jednego dnia robi wrażenie nawet w Londynie — zauważa Witold Stępień, prezes DM Banku Handlowego.

Trudniejszym zadaniem była jednak sprzedaż akcji Lotosu.

— Warunki rynkowe już nie sprzyjały, a przez pryzmat relatywnej wielkości pakietu akcji transakcja papierami Lotosu była 2,5 razy trudniejsza. Chodziło o mniej więcej 60-krotność średnich dziennych obrotów, podczas gdy w przypadku KGHM wskaźnik ten wynosił blisko 25 — wyjaśnia Andrzej Olszewski, dyrektor zarządzający działu bankowości inwestycyjnej ING Securities.

Chętnych było więcej

Z popytem na sprzedawane akcje nie było problemów, nawet w obliczu pojawiających się rekomendacji "sprzedaj", jak w przypadku KGHM.

— Inwestorzy chcieli kupić 50 proc. więcej papierów, niż było w ofercie. Ceny miedzi rosną, spółka jest płynna i zwiększy się jej udział w indeksach — tłumaczy Filip Paszke, członek zarządu DM BZ WBK.

Pierwotnie do transakcji miało dojść pod koniec grudnia. Inwestorzy jednak myśleli już o świętach. Mocno spadały obroty.

— W porozumieniu z resortem skarbu przesunęliśmy transakcję — wstępnie na drugi tydzień stycznia. Wzrosty z pierwszych dni nowego roku były jednak tak zachęcające, że część z nas wróciła nawet z urlopów, by przyspieszyć transakcję — mówi Andrzej Olszewski.

Maklerzy tylko doradzają

Resort nie sprzedaje wszystkim inwestorom tylu akcji, ile by chcieli. Wprawdzie nie było takiej sytuacji jak przy okazji jesiennego IPO PGE, gdzie część funduszy nie otrzymywało ani jednej akcji, ale różnice w alokacji były wyraźne — na korzyść krajowych funduszy, głównie emerytalnych (OFE).

— Brokerzy doradzają, ale prawem właściciela jest zdecydowanie, komu i ile chce sprzedać akcji. Zagraniczni inwestorzy nie są tym zaskoczeni — podkreśla Jacek Lewandowski, prezes Ipopema Securities.

Za dużo sprzedawców

W transakcjach sprzedaży akcji KGHM i Lotosu pośredniczyło aż sześciu brokerów: DI BRE Banku, DM BZ WBK, Ipopema Securities oraz podmioty z międzynarodowych grup kapitałowych: Citigroup, Deutsche Banku i ING. Według samych maklerów, było ich zbyt wielu.

— Koordynacja działań wobec jednej książki popytu w kraju i za granicą (Londyn, Nowy Jork) przez kilka instytucji jest pracochłonna, co jest trudne przy ograniczonym czasie. Tym bardziej że dzwonimy do tych samych klientów. Jeden podmiot zrobiłby to lepiej — uważa Andrzej Olszewski, z którym zgadzają się przedstawiciele innych brokerów.

Teraz poczekamy

Kolejnych, podobnych tran-sakcji szybko nie będzie. Z większych pakietów akcji do sprzedania pozostało m.in. 4,15 proc. walorów TP (około 900 mln zł), ale historycznie niski kurs zniechęca na razie resort skarbu do działania. 10-20 proc. PGE może być sprzedane najwcześniej w II połowie roku, a kolejne papiery KGHM w 2011 r. A może pod młotek trafią pozostałe akcje Lotosu? Obecnie skarb państwa obowiązuje 180-dniowy zakaz sprzedaży (tzw. lock-up). Trwają jednak poszukiwania inwestora strategicznego dla paliwowego koncernu.

— Taki proces może trwać wiele miesięcy. Trzy lata temu po spółki ustawiało się wielu kupujących i można było przebierać w ofertach. Obecnie tak łatwo nie jest —komentuje Piotr Olendski, szef działu polskich strategicznych klientów instytucjonalnych w Deutsche Banku.

Adrian Boczkowski

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Adrian Boczkowski

Polecane