Takie rzeczy tylko w Idei

opublikowano: 25-04-2018, 22:00

Takie rzeczy zdarzają się w bankach z państwowym akcjonariuszem, szczególnie kiedy zmienia się władza, ale w komercyjnych, prywatnych instytucjach to niezwykła rzadkość, żeby walne nie skwitowało zarządu.

A tak właśnie stało się we wtorek podczas walnego zgromadzenia Idea Banku, które nie dało absolutorium byłemu prezesowi Jarosławowi Augustyniakowi i jego bliskiemu współpracownikowi z zarządu Dominikowi Fajbusiewiczowi. Obydwaj nagle złożyli dymisje w październiku ubiegłego roku. To nie koniec niecodziennych zdarzeń w banku. W czwartek w komunikacie rozesłanym do mediów zarząd Idei uspokajał, że nie ma fundamentalnych przesłanek uzasadniających tak znaczący spadek kursu spółki.

„W związku ze znaczącą zmiennością notowań giełdowych Idea Banku, zarząd oświadcza, że nie zachodzą fundamentalne przesłanki uzasadniające takie wahania kursu giełdowego. Sytuacja banku jest stabilna, bank kontynuuje realizację strategii” — napisano w komunikacie.

„Zarząd banku zwraca uwagę, że ostatnim wahaniom kursu nie towarzyszyły znaczące obroty akcjami banku na Giełdzie Papierów Wartościowych w Warszawie. Spółka nie otrzymała informacji o sprzedających akcje, w związku z tym nie są to transakcje akcjonariuszy podlegające obowiązkom informacyjnym. Zarząd banku analizuje bieżące notowania spółki” — dodano.

Na koniec 2017 r. współczynnik adekwatności kapitałowej Idea Banku wynosił 14,04 proc., a współczynnik Tier 1 — 12,6 proc. Bank opublikuje sprawozdanie za I kwartał 2018 r. 15 maja. Od początku roku akcje straciły 60 proc. wartości, niemal codziennie notując historyczne minima. Nie inaczej było wczoraj, gdyż po komunikacie kurs początkowo obniżył się o 10 proc., żeby później ustabilizować się z ceną niższą o prawie 7 proc. — Zamiast zapewnień, że wszystko jest w porządku, oczekiwałbym raczej od zarządu informacji, jakie było zaangażowanie Idei w obligacje GetBacku, bo jeśli szukać uzasadnień dla spadku kursu, to jest to jeden z podstawowych czynników — tłumaczy nam jeden z analityków. © Ⓟ

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Eugeniusz Twaróg

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy