Takiej bessy jeszcze nie było

Przecena na szerokim rynku GPW trwa już 2,5 roku. To wskazówka, że twarde dno powinno być już blisko.

Kiedy 6 marca 2017 r. indeks cenowy GPW wychodził na 5,5-letnie maksimum, mało który inwestor mógł przewidywać, że rozpoczyna się prawdopodobnie najdłuższa bessa w jego historii. Gospodarka miała za sobą najlepszy kwartał od kryzysu finansowego, program 500+ napędzał konsumpcję, a spółki z indeksu WIG20 mogły się pochwalić dwukrotnie wyższym łącznym zyskiem netto za zakończony rok niż 12 miesięcy wcześniej. Jednak od tamtego czasu indeks cenowy odzwierciedlający w równej mierze notowania blisko 850 spółek z głównego parkietu i z rynku NewConnect spadł o 46 proc. Wskaźnik, na który największy wpływ mają najliczniejsze najmniejsze spółki, znajduje się najniżej od 13,5 roku i wszystko wskazuje na to, że zamknie zniżką dziewiąty z kolejnych 10 kwartałów.

Paradoksalnie właśnie to może być sygnałem, że dekoniunktura zbliża się do końca. Wszystko dlatego, że pod względem czasu trwania obecna tendencja spadkowa zbliża się do wyrównania rekordu ustanowionego przez bessę lat 2000-02. Wówczas od szczytu do dna indeks cenowy spadł o 49 proc., zajęło to 2 lata, 6 miesięcy i 2 tygodnie, a z kolejnych 10 kwartałów spadkiem zakończyło się również dziewięć. Jednak po tym, jak w październiku 2002 r. indeks cenowy ustanowił twarde dno, prawie wszystkie straty odrobił w zaledwie 11 miesięcy, zyskując do lokalnego szczytu 93 proc.

Ta optymistyczna analogia ma jednak jeden słaby punkt — o ile 17 lat temu ciężką bessę miały za sobą również globalne rynki akcji, w tym giełda nowojorska, o tyle obecnie główne wskaźniki Wall Street są bliskie historycznych szczytów. Jeśli sprawdzą się prognozy ostrzegające przed wejściem gospodarki amerykańskiej w recesję, indeks S&P500 będzie musiał pogłębić korektę, a to będzie oznaczało, że i odtrąbienie początku hossy na szerokim rynku GPW trzeba będzie odłożyć o kolejne miesiące.

c3b39424-8c30-11e9-bc42-526af7764f64
Opowieści z arkusza zleceń
Newsletter autorski Kamila Kosińskiego
ZAPISZ MNIE
Opowieści z arkusza zleceń
autor: Kamil Kosiński
Wysyłany raz w miesiącu
Kamil Kosiński
Newsletter z autorskim podsumowaniem najciekawszych informacji z warszawskiej giełdy.
ZAPISZ MNIE

Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa.

Kliknij w link w wiadomości, aby potwierdzić subskrypcję newslettera.
Jeżeli nie otrzymasz wiadomości w ciągu kilku minut, prosimy o sprawdzenie folderu SPAM.
© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marek Wierciszewski

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu