Krytyczny moment na WIG jest coraz bliżej

opublikowano: 30-08-2019, 11:29

Inwestorzy na GPW przeżywają ciężkie chwile. W podobnym stylu jak w maju WIG błyskawicznie osunął się ku wielomiesięcznym minimom - zwraca uwagę Tomasz Hońdo, starszy analityk w Quercus TFI.

Indeks jest teraz o krok od technicznego wsparcia, choć jeszcze na początku lipca wydawało się, że szykuje się do wyjścia w górę z trendu bocznego. 

- Zasadniczo dopóki WIG pozostaje między tymi dwiema liniami, ciągle możliwa jest powtórka scenariusza z lat 2011-12 czy 2015-16, kiedy to indeks wybronił się z "mini recesji", by potem sięgnąć po nowe szczyty hossy. Nadal dostrzegamy wiele podobieństw między obecną sytuacją, a tymi "mini recesjami", w szczególności tą z lat 2011-12 - mówi Tomasz Hońdo.

Jak przypomina, wówczas WIG podobnie jak obecnie straszył przebiciem wsparcia w połowie 2012 roku, kiedy to mieliśmy kulminację obaw przed rozpadem strefy euro ("eurogeddon"). 

- Banki centralne zabrały się za luzowanie polityki - Mario Draghi ogłosił, że "zrobi wszystko", by ocalić euro. Wydarzenia te (podobnie jak w 2016 roku) rozgrywały się w okolicach tzw. cyklu Kitchina, czyli zjawiska obecnego na GPW od "zamierzchłych" czasów - także teraz wypada teoretyczny dołek tego cyklu...- dodaje Tomasz Hońdo.

Jak podkreśla, są też różnice, bo w poprzednich dwóch epizodach nie było sygnałów takich jak odwrócenie krzywej rentowności obligacji w USA. Nie było również sytuacji, w której przywódca największej gospodarki jest gotów zaryzykować wejście w recesję w ramach gry politycznej.

- Trzymajmy rękę na pulsie. Jeśli WIG zdoła obronić poziom wsparcia, w grze pozostaną różne, także te bardziej optymistyczne scenariusze - podsumowuje Tomasz Hońdo. 

251dc9e0-90f6-11e9-bc42-526af7764f64
To musisz wiedzieć dziś rano
Codzienny newsletter z najważniejszymi informacjami dla inwestorów.
ZAPISZ MNIE
To musisz wiedzieć dziś rano
autor: Kamil Zatoński
Wysyłany codziennie
Kamil Zatoński
Codzienny newsletter z najważniejszymi informacjami dla inwestorów.
ZAPISZ MNIE

Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa.

Kliknij w link w wiadomości, aby potwierdzić subskrypcję newslettera.
Jeżeli nie otrzymasz wiadomości w ciągu kilku minut, prosimy o sprawdzenie folderu SPAM.
© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Kamil Zatoński

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu