Talent pooling metodą na skuteczną rekrutację

opublikowano: 17-11-2022, 20:00
Play icon
Posłuchaj
Speaker icon
Close icon
Zostań subskrybentem
i słuchaj tego oraz wielu innych artykułów w pb.pl

HR-owcy coraz częściej tworzą własne bazy kandydatów. Czy portale, na których publikowane są oferty pracy, odejdą do lamusa?

Przeczytaj artykuł i dowiedz się:

  • Jakie są najpopularniejsze sposoby rekrutacji
  • Na czym polega koncepcja talent poolingu
  • Czy HRowcy wiedzą, jak budować bazy kandydatów

Deficyt rąk do pracy to obecnie jedno z największych wyzwań, z jakim muszą mierzyć się pracodawcy. Coraz częściej mają problem z przeprowadzeniem właściwej selekcji kandydatów. Spośród setek aplikacji napływających do firm tylko niewielka część spełnia wymagane kryteria. Poszukiwanie pracy jest również frustrujące dla kandydatów. Nierzadko wysyłają do pracodawców po kilkadziesiąt CV. Często na etapie rozmowy kwalifikacyjnej okazuje się, że oczekiwania obu stron są rozbieżne. Przedsiębiorcy utyskują, że procesy rekrutacyjne są mało skuteczne, kosztowne i zabierają sporo czasu.

Media społecznościowe

Z badania Talent Place „Proces poszukiwania kandydatów do pracy – doświadczenia rekruterów” wynika, że ok. 57 proc. przedsiębiorców szuka pracowników przez media społecznościowe, w tym np. LinkedIna. Natomiast 31 proc. pracodawców korzysta z ogłoszeń publikowanych na portalach pracy. Jednocześnie ok. 40 proc. respondentów nie przepada za pierwszą metodą, zaś za drugą — 26 proc. Powód? Pracodawcy narzekają na brak odpowiedzi ze strony kandydatów, a także na otrzymywanie zgłoszeń od osób o nieodpowiednich kwalifikacjach. Ponadto wspomniane sposoby poszukiwania nowych pracowników pochłaniają sporo czasu.

Przedstawiciele branży HR coraz bardziej doceniają metodę talent pooling (ang. budowanie bazy talentów) polegającą na tworzeniu sieci kontaktów, rozwijaniu relacji z kandydatami i badaniu ich potrzeb. Następnie rekruterzy przedstawiają im oferty pracy dopasowane do ich oczekiwań i kompetencji.

— Talent pooling to koncepcja ułatwiająca efektywne i szybkie prowadzenie procesów rekrutacyjnych. Kluczowe jest stworzenie jakościowej bazy kandydatów i budowanie oraz utrzymywanie z nimi relacji. Dzięki temu pracodawcy mogą zaoszczędzić sporo czasu. Mają sprawdzoną bazę kandydatów. Procesy rekrutacyjne bazujące na koncepcji talent pooling są znacznie skuteczniejsze od tradycyjnych — mówi Marta Garus, kierownik w Talent Place.

Z badania wynika, że ok. 62 proc. rekruterów zna koncepcję talent poolingu. Ci, którzy ją stosują, utrzymują raczej sporadyczne kontakty z kandydatami. Tylko co piąty rekruter twierdzi, że robi to często. Co jest największą barierą w budowaniu sieci kontaktów? HR-owcy twierdzą, że brakuje im odpowiednich treści, które pomagałyby w utrzymaniu relacji z kandydatami, a także czasu na rozwijanie wartościowej bazy kontaktów.

Poznaj program konferencji “Wynagrodzenia i benefity 2023”, 25-26 stycznia 2023, Warszawa >>

Oszczędność czasu

Jednocześnie prawie połowa rekruterów uważa, że posiadanie wspomnianej bazy to spora oszczędność czasu w szukaniu nowych pracowników. Ponadto 74 proc. respondentów wskazuje, że buduje ją spontanicznie przy okazji realizowania nowych projektów. Tylko co piąty badany ma przemyślaną strategię działania.

— Większość osób zajmujących się pozyskiwaniem pracowników docenia korzyści posiadania bazy kontaktów. Istotą talent poolingu jest nie tylko jej zbudowanie, lecz również rozwijanie relacji z kandydatami. Niestety tylko część rekruterów wie, jak to robić — podsumowuje Marta Garus.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Polecane