Talisman i Marathon zostawiają polskie łupki

DI, PAP
opublikowano: 08-05-2013, 09:08

Kanadyjska spółka Talisman wycofuje się z Polski z powodów strategicznych. Polskie aktywa spółki i jej koncesje na poszukiwanie gazu z łupków w basenie Morza Bałtyckiego przejmie San Leon. Kilka godzin później na podobny krok zdecydował się Marathon Oil.

San Leon ma przejąć 100 proc. udziałów w koncesjach Gdańsk W i Braniewo S oraz zwiększy do 50 proc. udział w koncesji Szczawno.

fot. Bloomberg
fot. Bloomberg
None
None

Spółka podała, że przejmowane poza koncesjami aktywa są warte ok. 10 mln USD.

"Decyzja Talismana dotycząca wyjścia z Polski jest związana ze strategią zakładającą koncentrację na wydobyciu w dwóch kluczowych obszarach - w Amerykach i obszarze Azji i Pacyfiku" - napisano w komunikacie.

Dotąd Talisman wykonał po jednym odwiercie na każdej z koncesji. San Leon podał, że w drugim kwartale planowane jest przeprowadzenie szczelinowania odwiertu Lewino-1G2 na koncesji Gdańsk W.

Decyzję o zaprzestaniu wykonywania odwiertów podjął także Marathon Oil - wynika z depeszy Bloomberga. W Polsce był on operatorem 11 koncesji o łącznej powierzchni ponad 9 tys. km kwadratowych.

O sprawie pisał już w połowie marca "Puls Biznesu". Czytaj TUTAJ>>

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: DI, PAP

Polecane