Tamar odkopał Krupińskiego

Magdalena Graniszewska
opublikowano: 12-02-2018, 22:00

Tajemniczy inwestor z Wysp ma pomysł na kopalnię w likwidacji. Ministerstwo Energii też.

„Ponad 2000 miejsc pracy i inwestycje w wysokości 180 mln USD” — taka zapowiedź znalazła się we wczorajszym komunikacie, funduszu Tamar Resources, który przedstawił pomysły na kopalnię Krupiński. To kopalnia, która w marcu zeszłego roku przeszła z państwowej grupy Jastrzębskiej Spółki Węglowej do Spółki Restrukturyzacji Kopalń. O funduszu niewiele wiadomo, strona internetowa jest lakoniczna. On sam przedstawia się w komunikacie „międzynarodowym inwestorem z siedzibą w Wielkiej Brytanii”. Współpracuje z NSZZ Solidarność, której zależy na reaktywacji likwidowanej kopalni. Krupiński trafił do SRK po to, by można było udzielić kopalni pomocy publicznej. Takiej pomocy można udzielać tylko kopalniom przeznaczonym do zamknięcia. Gdyby ktoś znów chciał wydobywać tam węgiel, to musi pomoc zwrócić. „Na inwestycję inwestor przeznaczy 600 mln zł, z czego część pochłonie zwrot pomocy publicznej udzielonej przez państwo na likwidację kopalni” — głosi komunikat. Przedstawiciele funduszu Tamar nie są jednak w stanieoszacować, jaką część tej kwoty pochłonie pomoc publiczna. Z dystansem do pomysłów funduszu podszedł wczoraj Grzegorz Tobiszowski, wiceminister energii.

Zobacz więcej

Fot. Bloomberg

— Będzie prośba, aby doprecyzować potencjał, jakim ta firma dysponuje. Ta branża wymaga dużych nakładów inwestycyjnych — zaznaczył Tobiszowski w rozmowie z PAP. Wiceminister przypomniał, że na terenach po kopalni Krupiński JSW chce postawić centrum produkcyjno-remontowe. Trwają też prace nad projektem elektrowni szczytowo-pompowej opartej na infrastrukturze tej kopalni. © Ⓟ

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Magdalena Graniszewska

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy

Puls Biznesu

Energetyka / Tamar odkopał Krupińskiego