Tanieją mieszkania na wtórnym rynku

Barbara Kwiecińska-Kielczyk
opublikowano: 25-01-2002, 00:00

W ciągu 2001 r. średnia cena 1 mkw. mieszkań oferowanych na rynku wtórnym w Poznaniu zmalała o około 10 proc. — ustalili pracownicy Katedry Inwestycji i Nieruchomości Akademii Ekonomicznej w Poznaniu.

W grudniu 2001 r. średnia cena używanych mieszkań w Poznaniu wynosiła 2062 zł, podczas gdy na początku roku — 2270 zł. Systematyczny spadek notowano od marca do września. Z raportu Katedry Inwestycji i Nieruchomości Akademii Ekonomicznej w Poznaniu wynika, że w ciągu 2001 r. średnia cena mieszkań oferowanych na rynku wtórnym spadła o 10 proc.

W październiku i listopadzie średnie ceny mieszkań pozostawały na nie zmienionym poziomie, natomiast na początku grudnia nastąpił niewielki, bo 1-proc. wzrost.

— W czwartym kwartale sytuacja na poznańskim rynku ulegała dość częstym zmianom pod wpływem zapowiedzi i zmian w polityce podatkowej i finansowej państwa. Rynek reagował żywiołowo i nerwowo na kolejne propozycje — ocenia prof. Henryk Gawron, kierownik KIiNAE.

W tym czasie zmieniła się struktura cen mieszkań w zależności od ich wielkości. Najbardziej staniały lokale duże i małe — średnio o 6,5 i 4 proc. Mieszkania średniej wielkości staniały przeciętnie o 1-2 proc. Nieco zmieniła się także struktura cen w zależności od lokalizacji. Największą ich rozpiętość nadal można było obserwować w centrum miasta, na Jeżycach, Wildzie i Grunwaldzie.

Wiele obaw w środowisku pośredników w obrocie nieruchomościami budzi rok 2002. Na kształtowanie się sytuacji na rynku wpływ będzie wywierać pogarszająca się kondycja ekonomiczna coraz większej części ludności. Pośrednicy liczą jednak, że wobec pogarszającej się atrakcyjności lokowania wolnych środków finansowych w bankach i papierach wartościowych być może inwestorzy zwrócą uwagę na rynek nieruchomości. Być może zahamuje to spadek cen oferowanych mieszkań, które — w opinii pośredników —na pewno nie przekroczą poziomu z końca roku.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Barbara Kwiecińska-Kielczyk

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Nieruchomości / Tanieją mieszkania na wtórnym rynku