Taniejący gaz podgrzeje kursy azotowych spółek

opublikowano: 30-07-2015, 22:00

Do zachwalanych od dawna akcji Puław analityk DM BOŚ dorzuciłby walory Polic i spółki matki.

Od początku roku notowania Grupy Azoty wzrosły o 28 proc., Polic o 22 proc., a Puław o 33 proc. W dwóch pierwszych przypadkach oznaczało to wyjście z bessy i wejście w hossę, w którą jeszcze rok temu większość analityków nie wierzyła, podkreślając niskie ceny zbóż, a w konsekwencji — obniżoną siłę nabywczą rolników.

Analitycy przekonywali, że w azotowym gronie warte uwagi są tylko dywidendowe akcje Puław, a zarówno walory Grupy Azoty, jak i Polic są przewartościowane.

Coś jednak drgnęło także w opiniach ekspertów. Łukasz Prokopiuk z Domu Maklerskiego BOŚ podniósł do „kupuj” rekomendacje dla Tarnowa i Polic (dla Puław niezmiennie radził „kupuj” od dłuższego czasu), w górę poszły też ceny docelowe.

W przypadku Grupy Azoty nowa cena docelowa na poziomie 95 zł jest aż o 50 proc. wyższa od dotychczasowej, wycena Polic poszła 14 proc. w górę do 24,7 zł, a Puław o 20 proc., do 255 zł.

To konsekwencja podwyższenia prognoz wyników. W Grupie Azoty dotyczy to jednak przede wszystkim szacunków na lata 2016-17, kiedy EBITDA ma wzrosnąć do — odpowiednio — 1,45 i 1,7 mld zł, z 1,3 mld zł, szacowanych na ten rok. Jeszcze w 2014 r.wynik sięgał 0,8 mld zł. Taki przeskok powoduje, że wskaźnik EV/EBITDA spada z dwucyfrowego do około 5 dla lat 2016-17. Czy taki poziom EBITDA jest do utrzymania przez spółkę w dłuższym terminie? Łukasz Prokopiuk zakłada niezmienione ceny gazu, co sam określa jako założenie konserwatywne, ponieważ specjalista spodziewa się spadku cen ropy naftowej i — w konsekwencji tego — spadku taryf gazowych.

— Uważamy też, że PGNiG ma szanse wynegocjowania upustu w kontrakcie jamalskim od Gazpromu, co mogłoby wpłynąć na taryfy — dodaje analityk DM BOŚ.

Także Police mają skokowo poprawić rentowność — Łukasz Prokopiuk spodziewa się, że już w II kwartale 2015 r. EBITDA wzrosła z 52 do 78 mln zł, dzięki utrzymującym się na ubiegłorocznym poziomie cenom nawozów, niższym cenom gazu, korzystnym kursom walut i możliwemu wzrostowi wolumenu sprzedaży. W całym roku EBITDA ma wynieść 259 mln zł (w 2014 r. sięgnęła 173 mln zł), a w 2016 r. 330 mln zł. Jednak największą ekspozycję na spadek cen gazu — a tym samym największy potencjał poprawy wyników — mają w ocenie analityka DM BOŚ Puławy.

Łukasz Prokopiuk prognozuje wzrost EBITDA w tym roku do prawie 600 mln zł, a w 2016 r. do 632 mln zł, z 393 mln zł w 2014 r. To automatycznie czyni spółkę najtańszą w azotowej trójce, a atrakcyjnym bonusem dla inwestorów ma być suta dywidenda, rzędu 4-6 proc. za lata 2015-16. W Policach ma to być o połowę mniej, a dywidenda z Tarnowa ma być śladowej wielkości.

Opowieści z arkusza zleceń
Newsletter autorski Kamila Kosińskiego
ZAPISZ MNIE
×
Opowieści z arkusza zleceń
autor: Kamil Kosiński
Wysyłany raz w miesiącu
Kamil Kosiński
Newsletter z autorskim podsumowaniem najciekawszych informacji z warszawskiej giełdy.
ZAPISZ MNIE
Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa. Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa. Nasz telefon kontaktowy to: +48 22 333 99 99. Nasz adres e-mail to: rodo@bonnier.pl. W naszej spółce mamy powołanego Inspektora Ochrony Danych, adres korespondencyjny: ul. Ludwika Narbutta 22 lok. 23, 02-541 Warszawa, e-mail: iod@bonnier.pl. Będziemy przetwarzać Pani/a dane osobowe by wysyłać do Pani/a nasze newslettery. Podstawą prawną przetwarzania będzie wyrażona przez Panią/Pana zgoda oraz nasz „prawnie uzasadniony interes”, który mamy w tym by przedstawiać Pani/u, jako naszemu klientowi, inne nasze oferty. Jeśli to będzie konieczne byśmy mogli wykonywać nasze usługi, Pani/a dane osobowe będą mogły być przekazywane następującym grupom osób: 1) naszym pracownikom lub współpracownikom na podstawie odrębnego upoważnienia, 2) podmiotom, którym zlecimy wykonywanie czynności przetwarzania danych, 3) innym odbiorcom np. kurierom, spółkom z naszej grupy kapitałowej, urzędom skarbowym. Pani/a dane osobowe będą przetwarzane do czasu wycofania wyrażonej zgody. Ma Pani/Pan prawo do: 1) żądania dostępu do treści danych osobowych, 2) ich sprostowania, 3) usunięcia, 4) ograniczenia przetwarzania, 5) przenoszenia danych, 6) wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania oraz 7) cofnięcia zgody (w przypadku jej wcześniejszego wyrażenia) w dowolnym momencie, a także 8) wniesienia skargi do organu nadzorczego (Prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych). Podanie danych osobowych warunkuje zapisanie się na newsletter. Jest dobrowolne, ale ich niepodanie wykluczy możliwość świadczenia usługi. Pani/Pana dane osobowe mogą być przetwarzane w sposób zautomatyzowany, w tym również w formie profilowania. Zautomatyzowane podejmowanie decyzji będzie się odbywało przy wykorzystaniu adekwatnych, statystycznych procedur. Celem takiego przetwarzania będzie wyłącznie optymalizacja kierowanej do Pani/Pana oferty naszych produktów lub usług.
© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Kamil Zatoński

Polecane