Tanieje hala po Lenovo

MAG
opublikowano: 19-04-2011, 00:00

Z 56,7 do 35 mln zł spadła cena za niszczejącą od dwóch lat fabrykę, która miała produkować komputery.

Z 56,7 do 35 mln zł spadła cena za niszczejącą od dwóch lat fabrykę, która miała produkować komputery.

Kolejny raz nie udało się syndykowi sprzedać hali w Legnickim Polu, którą dla Lenovo budowała firma PLA Development. Dwa lata temu deweloper zbankrutował, a Chińczycy zdecydowali, że jednak nie chcą mieć w Polsce fabryki komputerów. Zakład za 20 mln USD nie powstał, 1200 miejsc pracy nie przybyło, kilkunastu polskich podwykonawców dewelopera zostało bez zapłaty (20 mln zł), a pechowej hali nikt nie kupił.

— Rada wierzycieli zgodziła się na sprzedaż przedsiębiorstwa upadłego z wolnej ręki, z wyłączeniem środków pieniężnych i wierzytelności, za najwyższą możliwą oferowaną cenę nie niższą niż 35 mln zł. W przypadku niższych ofert rada rozważy możliwość negocjacji — mówi Dariusz Chudy, syndyk masy upadłościowej PLA Development.

Syndyk opublikuje w prasie zaproszenia do negocjacji.

W pierwszych trzech przetargach cena wywoławcza wynosiła 56,7 mln zł. Uzyskane pieniądze wystarczyłyby na pokrycie największe j wierzytelności — 41 mln zł — banku KBC, zabezpieczonej hipotekami na nieruchomości oraz przynajmniej znaczącej części pozostałych wierzytelności. Potem cena spadła do 50 mln zł. Poza bankiem roszczenia zgłosiło też konsorcjum 13 firm (m.in. TKT Engineering, Pekabex, Winkler, Dekkers, El-bud z Kielc, Commercecon, Fabricom i Rotar).

Hala niszczeje od początku ubiegłego roku, gdy stanęły prace budowlane. Wykonawcy nie otrzymali wynagrodzenia od belgijskiego dewelopera. Nowym właścicielem firmy został Ulogis, firma z rosyjskim rodowodem. Nie doszła do porozumienia z wykonawcami hali, którzy poszli do sądu.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: MAG

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu