Tankowiec jednak pękł na Atlantyku

Karolina Guzińska
opublikowano: 20-11-2002, 00:00

Wypełniony olejem opałowym i uszkodzony tankowiec Prestige, od kilku dni dryfujący po wodach Atlantyku, przełamał się na dwie części we wtorek około godz. 8.00 w odległości 133 mil morskich na południowy zachód od przylądka Finisterre. Statek, przewożący ponad 70 tys. ton paliwa, został uszkodzony podczas sztormu. Holowniki miały odciągnąć Prestige na pełne wody, aby zapobiec skażeniu wybrzeża Hiszpanii. Ze zbiorników wyciekło jednak około 5 tys. ton oleju, które zanieczyściły kilkadziesiąt kilometrów obfitujących w ryby i skorupiaki wybrzeża Galicji. Plamy nie udało się zatrzymać, bo na Atlantyku szalał sztorm, a fale dochodziły do siedmiu metrów. Z powodu skażenia około tysiąc rybaków nie może wyruszyć na połów. Kolejna plama oleju ma dotrzeć do hiszpańskiego wybrzeża w ciągu 48 godzin.

Statek Prestige należy do greckiego armatora, ale pływał pod banderą Wysp Bahama. Został zbudowany w 1976 r. w jednej z japońskich stoczni. Po doniesieniach o katastrofie wyszło na jaw, że stan techniczny jednostki już dawno budził wątpliwości. Ewakuowany kapitan został aresztowany za spowodowanie zagrożenia dla środowiska naturalnego.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Karolina Guzińska

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Puls Inwestora / Tankowiec jednak pękł na Atlantyku