Tąpnięcie na chińskiej giełdzie po PMI

opublikowano: 04-01-2016, 06:43

Notowania chińskich akcji zawieszono po tym jak indeks CSI 300 spadał o 7 proc. Za przecenę wini się najnowszy odczyt PMI.

Szacowany przez Caixin/Markit indeks aktywności przemysłu przetwórczego spadł w grudniu do 48,2. To oznacza już 10. miesiąc poniżej 50, granicy oddzielającej recesję od ekspansji sektora.

CSI 300 w poniedziałek
Zobacz więcej

CSI 300 w poniedziałek

W piątek oficjalny PMI, który bardziej koncentruje się na dużych, państwowych firmach, pokazał piąty miesiąc z rzędu spadku aktywności przemysłu.

Spadek CSI 300, indeksu największych spółek notowanych na giełdach w Szanghaju i Szenzen, o ponad 5 proc. w pierwszej części handlu uruchomił obowiązujący od tego roku tzw. bezpiecznik na chińskim rynku akcji. Pozwala on w momencie głębokiej przeceny zawiesić handel akcjami opcjami i kontraktami na indeks rynku akcji na 15 minut. Spadek CSI 300 o 7 proc. oznacza automatyczne zawieszenie handlu w danym dniu. Po przerwie indeks nadal spadał, co spowodowało całkowite wstrzymanie handlu w poniedziałek.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marek Druś, bbc.com

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy

Puls Biznesu

Świat / Tąpnięcie na chińskiej giełdzie po PMI