Tar Heel Capital inwestuje w medycynę

  • Alina Treptow
opublikowano: 05-02-2014, 00:00

Fundusz przejął 85 proc. udziałów w firmie KIE, która zamierza konsolidować rynek diagnostyki.

Biznes medyczny skusił kolejnego inwestora. Na zakupy w tym sektorze wybrał się Tar Heel Capital, założony przez Grzegorza Bielowickiego. Fundusz przejął 85 proc. udziałów w wielkopolskiej spółce KIE, która prowadzi 12 ośrodków tomografii komputerowej i rezonansu magnetycznego. Kwota transakcji nie została ujawniona. KIE — wraz z nowym inwestorem — chce być konsolidatorem rynku.

— W 2013 r. spółka otworzyła trzy pracownie. Do końca pierwszego kwartału 2014 r. dołączą dwie kolejne. Łączne wydatki wyniosą 18 mln zł. Ponadto spółka rozwija system informatyczny, pozwalający na przesyłanie, archiwizację i analizę obrazowej dokumentacji medycznej w tzw. chmurze — mówi Andrzej Różycki, partner w Tar Heel Capital. KIE nie tylko rozwija się organicznie — myśli także o przejmowaniu.

Andrzej Różycki podaje, że sieć diagnostyczna prowadzi rozmowy z kilkoma podmiotami. Do wzięcia jest m.in. diagnostyczna część giełdowego Enel-Medu, licząca obecnie siedem placówek.

— W połowie 2014 r. cała diagnostyka powinna trafić w ręce nowego inwestora. Wstępne rozmowy już się toczą — mówi Adam Rozwadowski, prezes i współwłaściciel Enel-Medu.

Zgodnie z nową strategią, giełdowa spółka przygotowuje inwestycje szacowane na 250 mln zł. Większość pieniędzy potrzebuje na rozwój opieki długoterminowej dla seniorów. Na tradycyjny biznes medyczny wyda mniej — 50 mln zł.

Planuje otwarcie kilku przychodni i rozwój takich specjalizacji jak np. stomatologia (powstanie specjalna sieć), ortopedia oraz okulistyka. Spółka rozważała dwie opcje zdobycia kapitału. Pierwsza zakładała znalezienie inwestora działającego na rynku ubezpieczeniowym, z którym Enel-Med mógłby rozwijać polisy medyczne.

Po prześwietleniu w ubiegłym roku rynku kapitałowego spółka zdecydowała się na drugą opcję — sprzedaż wydzielonej części biznesu związanej z diagnostyką.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Alina Treptow

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu