Czytasz dzięki

Tarcza, niestety, wciąż u płatnerza

opublikowano: 18-03-2020, 22:00

Ze względu na szybkość rozchodzenia się wirusa SARS-CoV-2, paraliżującego życie społeczne oraz funkcjonowanie gospodarki, legislacyjne zmiany antywirusowe są najbardziej oczekiwanym pakietem w dziejach III RP od wejścia w życie 1 stycznia 1990 r. radykalnego planu wicepremiera Leszka Balcerowicza.

Sytuacja polskich przedsiębiorców jest trudniejsza niż po wybuchu jesienią 2008 r. światowego kryzysu finansowego, ponieważ broń biologiczna COVID-19 skrycie uderza nie tylko w płynność finansową firm, lecz w ogóle w ich istnienie — zwłaszcza mikro, małych i średnich.

Tarcza antykryzysowa ma już logo, ale jeszcze nie została wypełniona ustawową treścią.
Zobacz więcej

Tarcza antykryzysowa ma już logo, ale jeszcze nie została wypełniona ustawową treścią. Fot. Krystian Maj

Już ponad tydzień aktywny jest pas transmisyjny od przedsiębiorców do decydentów politycznych. Bardziej czy mniej zorganizowane środowiska biznesowe, zagrożone branże oraz pojedyncze firmy przesyłają do ministerstw najróżniejsze propozycje zmian prawnych, które ułatwiłyby im przetrwanie. Pilnie oczekiwaną odpowiedzią będzie tylko przyjęcie przez Radę Ministrów projektu obszernej specustawy — nowelizującej wiele ustaw, wniesienie go do Sejmu oraz, co najważniejsze, natychmiastowe opublikowanie na rządowym portalu. Jakże naiwna okazała się nadzieja, że nastąpi to w obiecywany wtorek, czyli w dniu standardowych obrad rządu. Zupełnie niepotrzebnie do tej fazy procedury wtrącił się prezydent Andrzej Duda, zwołując na siłę Radę Gabinetową (RG). Środowy przebieg dziwnego posiedzenia potwierdził fikcyjność owego organu, który nie ma jakichkolwiek uprawnień. Ograniczona do… dwustronnego spotkania prezydenta z premierem RG tym razem nie zasiadła w pałacowej Sali Kolumnowej, lecz skorzystała z łącznościowej infrastruktury nieco schowanego gmachu Biura Bezpieczeństwa Narodowego — ministrowie meldowali się zdalnie. Anormalne posiedzenie tak naprawdę posłużyło dodaniu wyborczych punktów prezydentowi/kandydatowi.

Większy sens miała późniejsza konferencja Mateusza Morawieckiego i kilkorga ministrów w KPRM. Paradoksalnie najjaśniejszym jej punktem okazał się jednak udział gościa, Adama Glapińskiego. Prezes NBP jako jedyny mógł się bowiem pochwalić konkretem, czyli obniżeniem przez RPP we wtorek stóp procentowych. Wszystko inne w ustach premiera oraz ministrów ograniczyło się do obietnic, chociaż z podawaniem liczb. Pięciofilarowa tarcza antywirusowa ma podobno osiągnąć wartość aż 212 mld zł, czyli niemal połowę wciąż nieukończonego budżetu — chociaż sfinansowana ma zostać również ze źródeł pozabudżetowych. Przedsiębiorcy są bardzo rozczarowani, albowiem działają w konkretnym otoczeniu prawnym i chcieliby wreszcie wczytać się w szczegóły nowych przepisów, aby wychwycić błędy czy nielogiczności. Władza jednak wyznaje filozofię „mañana”. Zadanym elektronicznie pytaniem udało mi się wyciągnąć od premiera deklarację, że projekt specustawy zostanie przyjęty do końca tygodnia.

To kalendarzowy konkret, ale zarazem informacja o radykalnym skróceniu okresu jakichkolwiek konsultacji. Skoro ustawa ma zostać uchwalona przez Sejm 25-26 marca, to najważniejsza debata odbędzie się podczas pierwszego czytania komisyjnego we wtorek 24 marca. Dla organizacji biznesowych oraz ogółu przedsiębiorców to ostatni termin, aby zgłosić sensowne propozycje załatania dziur i umocnienia tarczy. Problem w tym, czy płatnerz w ogóle zamierza ich słuchać.

b960cf00-66b9-11ea-bc55-0242ac130003
Zdrowy Biznes
Bądź na bieżąco z informacjami dotyczącymi wpływu pandemii koronawirusa na biznes oraz programów pomocowych
ZAPISZ MNIE
Zdrowy Biznes
autor: Katarzyna Latek
Wysyłany nieregularnie
Katarzyna Latek
Bądź na bieżąco z informacjami dotyczącymi wpływu pandemii koronawirusa na biznes oraz programów pomocowych
ZAPISZ MNIE

Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa.

Kliknij w link w wiadomości, aby potwierdzić subskrypcję newslettera.
Jeżeli nie otrzymasz wiadomości w ciągu kilku minut, prosimy o sprawdzenie folderu SPAM.
© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Jacek Zalewski

Polecane