Targi pełne nowości i niespodzianek

Dariusz Wałach
01-02-2012, 00:00

Ponad 3100 firm zaprezentowało w Las Vegas około 20 tys. innowacyjnych produktów, urządzeń i rozwiązań technologicznych

Największe wydarzenie branży elektroniki użytkowej, międzynarodowe targi Consumer Electronics Show 2012, odbyły się 10-13 stycznia. Widoczna stagnacja na rynku takiej elektroniki, szczególnie w Stanach Zjednoczonych, nie zaszkodziła optymistycznej formule targów. Świadczy o tym rekordowa liczba wystawców i zwiedzających — tych drugich było ponad 150 tysięcy.

Bez Microsoftu i Apple’a

Optymizm został zachwiany przez niespodziankę, którą sprawiła firma Microsoft. Tegoroczna mowa Steva Ballmera była ostatnim wystąpieniem przedstawiciela Microsoftu na CES. Microsoft, podobnie jak Apple, uznał, że woli własną formę prezentowania produktów i nie pojawi się w Las Vegas w 2013 r. Pomimo szumu, który robił Microsoft wokół Windows 8, żaden z producentów nie zaprezentował urządzenia opartego na tym systemie. Asem w rękawie Microsoftu może się okazać współpraca z Nokią.

— Obydwie firmy walczą przeciwko Androidowi i iPhone’owi. Wspólnie są silniejsze i powinny być w stanie lepiej rywalizować z obecnymi liderami — uważa Steve Koenig, dyrektor ds. analiz branżowych CEA. Na szczęście wielu znanych producentów nie zawiodło, a same targi to najważniejsze wydarzenie w branży CE. — Consumer Electronic Show od ponad 30 lat najważniejsze wydarzenie w kalendarzu producentów elektroniki użytkowej. Stały się miejscem, do którego producenci i dystrybutorzy zjeżdżają się, aby zobaczyć najnowsze urządzenia i technologie, które już w marcu i w kolejnych miesiącach będą trafiały na sklepowe półki na całym świecie — przyznaje Grzegorz Stanisz, senior product marketing manager for CTV and AV w Samsung Electronics Polska.

Nowy sposób oglądania

Jak co roku, także i teraz widać było rywalizację producentów telewizorów. Najważniejsza była premiera urządzeń wykorzystujących ekrany wykonane w technologii OLED, które są już gotowe do wprowadzenia do sprzedaży. LG Electronics zaprezentował serię telewizorów LED, których grubość nie przekracza 5 mm, oraz nowość: 55-calowy telewizor oparty na technologii OLED TV. Można się ich spodziewać w sklepach w drugiej połowie roku. Początkowo będą dość drogie, ale za kilka lat ich ceny powinny osiągnąć pułap odbiorników z podświetleniem LED. Zmieni się też sposób interakcji z telewizorem — Samsung i inne firmy zaprezentowały kontrolę gestem i głosem interfejsu użytkownika.

Ważną tendencją w tym segmencie jest wykorzystanie chmury do budowy dodatkowych usług dla posiadaczy telewizorów. Jak widać po rosnącej także w Polsce liczbie użytkowników aplikacji dostępnych na Smart TV, linearny odbiór programów ograniczony ramówką nadawcy już nie wystarcza. Chcemy mieć dostęp do filmów, informacji czy seriali wtedy, gdy sami zadecydujemy, że mamy czas na obejrzenie takiego materiału. Już 50 proc. telewizorów firmy Samsung z technologią Smart, które Polacy kupili w ostatnich miesiącach, zostało podłączonych do Internetu — informuje Grzegorz Stanisz z Samsunga. Sporą niespodzianką była decyzja Lenovo o wejściu na rynek telewizorów ujawniona pokazem opartego na systemie Android 4.0 urządzenia K91 Smart TV. W tym roku na targach widoczne były także lekkie i smukłe ultrabooki, nowe tablety i smartfony. Intel we współpracy z HP, Asus i LG ogłosił nową ofertę ultrabooków w przystępnej cenie. Samsung zaprezentował drugą generację ultrabooka z serii 9. Producenci starają się osiągnąć jak najmniejszą wagę takich urządzeń i wydłużyć pracę akumulatorów. Które z pokazanych w Las Vegas nowości staną się hitem sprzedaży? Steve Koenig z CEA uważa, że nie da się tego trafnie przewidzieć. Nowe innowacyjne produkty zwykle robią zawrotną światową karierę zupełnie niespodziewane.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Dariusz Wałach

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Puls Inwestora / Targi pełne nowości i niespodzianek