Tauron odczuł wzrost kosztów w górnictwie

opublikowano: 14-03-2018, 11:51
aktualizacja: 14-03-2018, 11:52

Drożeją maszyny i usługi związane z górnictwem i to się w tym roku nie zmieni – uważa zarząd Tauronu, jednej z największych firm energetycznych w kraju.

Tauron pochwalił się wynikami osiągniętymi w 2017 r., lepszymi od tych z 2016 r. Zysk EBITDA (zysk operacyjny plus amortyzacja) wyniósł 3,5 mld zł i było 6 proc. wyższy niż w poprzednim roku. Największy udział miała w tym wyniku dystrybucja, sprzedaż i wytwarzanie. Tauronowi udało się też utrzymać poziom zadłużenia – wskaźnik dług netto/EBITDA wyniósł na koniec 2,3, czyli tyle, co rok wcześniej.

Utrzymane zostało też wydobycie węgla (6,5 mln ton), choć jego sprzedaż wzrosła, co wynika z wyprzedaży zapasów. Rentowność tego segmentu była jednak ujemna.
- Wynika to z istotnego wzrostu kosztów, m.in. kosztów zakupu maszyn i urządzeń, a także usług obcych. Ta tendencja w 2018 r. zostanie prawdopodobnie utrzymana. Ponadto w czwartym kwartale mieliśmy do czynienia z niekorzystnymi zdarzeniami geologiczno-górniczymi – mówi Marek Wadowski, wiceprezes Tauronu.

Zarząd zapowiedział, że w tym roku EBITDA ma szansę być podobna do zeszłorocznej.
 
 

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Magdalena Graniszewska

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy