Czytasz dzięki

Tauron przetrze finansowy szlak

Druga pod względem wielkości firma energetyczna w Polsce będzie pierwszą w historii, która wyemituje obligacje podporządkowane w ramach planu Junckera.

Emisje obligacji podporządkowanych (zwanych hybrydowymi) zdarzają się często, ale nie w ramach planu Junckera. Nowinkę przetestuje Tauron. Państwowa firma, gracz numer dwa na polskim rynku energetycznym, w najbliższych dniach powinna porozumieć się w sprawie obligacji z Europejskim Bankiem Inwestycyjnym.

— To pierwsza taka emisja obligacji w historii Polski i całego regionu Europy Środkowo-Wschodniej — podkreśla Mirosław Dudziński, dyrektor regionalny ds. przedsiębiorstw w agencji ratingowej Fitch, która nadała już papierom rating BB+.

Tauron chce skorzystać z planu Junckera, by sfinansować popierane przez Unię Europejską inwestycje w sieć dystrybucyjną. Z obligacji podporządkowanych planuje pozyskać ok. 800 mln zł, a spłacić dług zamierza dopiero po 18 latach. Po drodze będzie miał prawo np. zawiesić spłatę odsetek na minimum 5 lat.

W razie bankructwa papiery będą spłacane w drugiej kolejności, po zwykłych obligacjach. Zdaniem agencji Fitch, takie papiery zasługują na rating o dwa stopnie niższy od ratingu spółki (BBB). Z punktu widzenia Tauronu mają jednak wielką zaletę — nie wpłyną na parametry zadłużenia, na które zwracają uwagę banki finansujące spółkę.

— To wynika z definicji w umowach. Obligacje obejmowane przez EBI będą miały charakterpodporządkowany, a tych umowa z bankami nie uwzględnia — wyjaśnia menedżer związany z Tauronem. Fitch, jako agencja ratingowa, tylko połowę wartości emisji uznał za dodatkowy dług Tauronu, a połowę — za kapitał (equity). Dla spółki ma to znaczenie, bo wskaźniki zadłużenia nie pozostawiają jej wielkiej swobody (limit w umowach z bankami to 3,5), a potężny program inwestycyjny, obejmujący — poza sieciami — m.in. budowę bloku węglowego w Jaworznie, wymaga finansowania.

— Niewykluczone, że Tauron przetrze szlak innym polskim firmom — mówi Mirosław Dudziński. Następna w kolejce może być Energa, która już zaanonsowała, że w ramach planu Junckera chciałaby pozyskać z EBI 250 mln EUR na inwestycje w dystrybucję.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Magdalena Graniszewska

Polecane