Tauron przyciągnął nowych inwestorów

Adrian Boczkowski
opublikowano: 12-07-2010, 07:30

W czerwcu brokerzy otworzyli ponad 82 tys. rachunków. To podobny wynik jak przed debiutem PKO BP. Nowe rachunki otwierali też doświadczeni inwestorzy. Wykorzystali promocje do testowania rozwiązań brokerów.

W kwietniu przed zapisami na akcje PZU przybyło blisko 140 tys. nowych rachunków. W czerwcu — kolejne 82,1 tys. (jest ich już 1,37 mln). W maju Polacy otworzyli netto 10,8 tys. rachunków maklerskich. W okresie największych od sześciu lat prywatyzacji rynek kapitałowy wzbogacił się więc o 232,9 tys. rachunków.

Nie są to jednak wyłącznie nowe twarze na GPW. Korzystając z promocji, doświadczeni inwestorzy otwierali kolejne rachunki. Trudno bowiem sądzić, że udział w IPO PZU i Tauronu brali praktycznie jedynie nowi inwestorzy (limit jednego zapisu na osobę). Liczba zapisów w transzy drobnych graczy wyniosła bowiem odpowiednio 253 i 231 tys. Liczbę rachunków otwartych wyłącznie dzięki IPO Tauronu i PZU można jednak szacować na około 222 tys., biorąc pod uwagę liczbę rachunków otwieranych przed tymi ofertami. To ogromny potencjał rozwoju dla brokerów detalicznych, którzy najlepiej wykorzystali minione miesiące. W czerwcu przybyło bowiem tyle nowych rachunków, ile w okresie oferty pierwotnej PKO BP z 2004 r. Trzeba jednak pamiętać, że marka banku przyciągnęła jeszcze dodatkowe 65 tys. osób, które założyły lokaty prywatyzacyjne.

Aż 15,6 tys. kont założył DI BRE Banku, który kusił w ramach grupy kapitałowej klientów MultiBanku i mBanku. Biura Pekao otworzyły 11,4 tys. rachunków netto, a BM Alior Banku, Trigon DM i DM BZ WBK — od 9,3 do 10 tys.

Więcej w poniedziałkowym "Pulsie Biznesu"

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Adrian Boczkowski

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Puls Inwestora / Tauron przyciągnął nowych inwestorów