Czytasz dzięki

Tauron usuwa skutki huraganowego wiatru

  • PAP
opublikowano: 10-03-2019, 17:03

Energetycy Taurona naprawiają uszkodzone przez silny wiatr linie energetyczne. Do godz. 14.00 przywrócono zasilanie do 95 proc. gospodarstw domowych, które zgłosiły awarie - poinformowała w niedzielę spółka.

Silny wiatr na południu Polski, osiągający w porywach do 120 km/h, połączony z intensywnymi opadami deszczu, spowodował łamanie się drzew, które przewracając się uszkadzały linie energetyczne. TAURON Dystrybucja zanotował ponad 2 tysiące zgłoszeń dotyczących uszkodzeń linii energetycznych. Około 6.00 rano na południu Polski zasilanie nie docierało do blisko 26 tys. gospodarstw domowych.

Najtrudniejsza sytuacja była w województwach małopolskim i śląskim, gdzie w sobotę w nocy wiało i padało najintensywniej. Tam energetycy mają najwięcej pracy. Łamiące się drzewa przede wszystkim zrywały przewody energetyczne, uszkadzały izolatory i niejednokrotnie słupy energetyczne.

Do usuwania awarii Tauron zmobilizował 220 brygad energetyków wykorzystujących ponad 200 pojazdów, w tym samochody pogotowia energetycznego oraz 70 pojazdów specjalistycznych.

Jak zaznaczyła spółka, w pierwszej kolejności były zabezpieczane przede wszystkim zgłoszenia o charakterze zagrożenia dla zdrowia i życia ludzkiego, czyli np. zerwane przewody w okolicach domostw czy skrzyżowań z drogami i ulicami.

Energetycy usuwanie awarii zawsze zaczynają od przywrócenia funkcjonowania linii wysokiego napięcia, potem prace są kontynuowane na liniach średnich napięć, a następnie usuwane są uszkodzenia linii niskiego napięcia.

W niedzielę o godzinie 14.00 na terenie, gdzie Tauron dostarcza prąd, bez zasilania pozostaje jeszcze około 1,6 tys. klientów, w tym na terenie województw małopolskiego 746, śląskiego 613, opolskiego 31, a dolnośląskiego 238 - poinformowała spółka.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: PAP

Polecane