Taylor faworytem na stanowisko szefa Fed

opublikowano: 25-10-2017, 06:26
aktualizacja: 25-10-2017, 06:28

Podczas lunchu z przywódcami Republikanów w Senacie prezydent Donald Trump zapytał kto ich zdaniem powinien zostać szefem Fed. Wskazali Johna Taylora, ekonomistę z Uniwersytetu Stanford, informuje CNBC.

Prezydent Trump sam wskaże osobę, która obejmie stanowisko szefa banku centralnego USA w lutym, kiedy zakończy się kadencja Janet Yellen. Sygnalizował, że zrobi to przed swoją następną podróżą zagraniczną, która rozpoczyna się 3 listopada. Z jego wypowiedzi podczas ostatniego weekendu wynika, że waha się między Taylorem i Jerome’m Powellem, obecnym członkiem zarządu Fed. Rynek dawał większe szanse Powellowi.

Konserwatywna rewolucja:
Konserwatywna rewolucja:
Nominacja Johna Taylora, zwolennika bardziej restrykcyjnej polityki pieniężnej, przy jednoczesnym złagodzeniu w sektorze finansowym wsparłaby dolara i podbiła rentowność obligacji USA. Groziłaby jednak zatrzymaniem hossy na globalnych rynkach akcji

Niektórzy z prominentnych Republikanów wskazywali ostatnio na Taylora przekonując, że jest bardziej prawdopodobne iż odejdzie od kursu, na który wprowadziła Fed Janet Yellen. Jest przekonanie, że Taylor prowadziłby politykę monetarną bardziej opartą na zasadach, które określałyby szczególne warunki uruchamiające działania banku centralnego. Podczas rządów Yellen polityka Fed opierała się głównie na danych makro, co krytykowano, uznając za arbitralne i podlegające niejasnym standardom.

Taylor znany jest jako twórca tzw. reguły Taylora, określającej dokładny poziom nominalnej stopy w zależności m.in. od realnej stopy, rozmiaru luki popytowej, inflacji, celu inflacyjnego i stopnia jego realizacji. Według niej obecnie stopa funduszy federalnych powinna zbliżać się do 3 proc. Wynosi 1,15 proc.

Serwis Predictit, gdzie pokazane są szanse poszczególnych kandydatów na stanowisko szefa Fed wskazuje, że głównym faworytem wciąż jest Powell (55 proc.). Szanse Taylora szacowane są na 28 proc., ale szybko rosną. 23 października oceniano je na 14 proc.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marek Druś, cnbc.com

Polecane