Taylor: nikt nie uniknie sankcji nałożonych na Iran

opublikowano: 25-05-2018, 13:23
aktualizacja: 25-05-2018, 13:24

Atak Donalda Trumpa na trzeciego producenta ropy w OPEC będzie miał większy wpływ na globalny rynek surowca niż powszechnie się sądzi, uważa Ian Taylor, szef spółki Vitol, jednego z największych graczy na rynku ropy.

- Dla nas to prawdziwe wyzwanie – powiedział Taylor.

Podkreślił, że wciąż niewiadomą jest odpowiedź Europy, a także jak do działań USA ustosunkuje się  Europejski Bank Centralny.

- Osobiście myślę, że żaden z nas nie będzie w stanie przed tym uciec – powiedział Taylor.  

Podczas obowiązywania sankcji w latach 2012-2016 tylko garstka krajów, głównie z Azji, importowała ropę z Iranu, ale musiała pokazywać USA, że redukuje zakupy. Inaczej groziło im odcięcie od amerykańskiego rynku finansowego.

Opinia Taylora jest podobna do wygłoszonej przez szefa francuskiego koncernu naftowego Total. Patrick Pouyanne powiedział, że nikt nie powinien mieć złudzeń co do wyłączenia europejskich firm z sankcji USA. Prezes BP Bob Dudley podkreślał, że jego spółka nie będzie eksperymentować w sprawie sankcji nałożonych na Iran. 

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marek Druś, Bloomberg

Polecane