Techmex przejmie dwie firmy

Mariusz Zielke
opublikowano: 18-04-2001, 00:00

Techmex przejmie dwie firmy

Bielski dystrybutor sprzętu IT, Techmex, któremu nie udało się w 2000 roku wejść na GPW, chce powiększyć grupę o dwie kolejne firmy i umieścić je w specjalnej strefie ekonomicznej. Spółka planuje w 2001 roku osiągnąć 850 mln zł przychodów i poprawić wynik na działalności operacyjnej.

Mimo niepowodzenia planów pozyskania kapitału z GPW Techmex, bielski dystrybutor sprzętu informatycznego, nie zamierza ograniczać swoich planów inwestycyjnych. Tak przynajmniej deklaruje Jacek Studencki, prezes spółki i jej większościowy akcjonariusz. Obecnie firma finalizuje transakcję przejęcia, kosztem „kilku milionów złotych”, jednej z mniejszych spółek z branży IT.

— Jest to firma o profilu inżynierskim, która wkrótce powinna znaleźć się w grupie — mówi Jacek Studencki.

Do końca roku możliwe jest przejęcie jeszcze jednego gracza. Obie firmy zostaną umieszczone w specjalnej strefie ekonomicznej.

Mniejsza marża

Pieniądze, które Techmex chciał pozyskać z giełdy (mówiło się o 200 mln zł), miały być przeznaczone na spłatę zadłużenia (na koniec 2000 roku — 80 mln zł) oraz inwestycje w budowę nowego centrum logistycznego, przejęcia, sprzedaż internetową, rozwinięcie działalności na Czechy i Węgry. W sumie na te cele Techmex miał wydać 50-70 mln zł.

— Inwestycje będą kontynuowane. Niepowodzenie emisji zmusza nas natomiast do zaniechania na jakiś czas planów ekspansji na Czechy i Węgry — mówi prezes Techmexu.

Jacek Studencki twierdzi też, że w I kwartale, mimo niewielkiego wzrostu obrotów, marża Techmexu wzrosła w stosunku do 2000 roku o 35 proc. W 2001 roku firma zamierza osiągnąć przychody ze sprzedaży na poziomie 850 mln zł.

Więcej niż dystrybucja

Analitycy i specjaliści twierdzą, że dystrybucja jest coraz mniej opłacalną działalnością na rynku IT, a wiele firm przeżywa kłopoty z płynnością finansową i kredytowaniem bieżącej działalności, o czym świadczą nieudane fuzje i plajta kilku spółek z branży (TCH Components, Cadena).

— Techmex nie przeżywa żadnych kłopotów. Nie jesteśmy dystrybutorem komputerów czy komponentów, tylko kompleksowych rozwiązań, na których marże są znacznie wyższe. Poza tym grupa coraz bardziej dywersyfikuje działalność — oponuje Jacek Studencki.

Techmex ma 50-proc. udział w polskim rynku komputerów przenośnych. Jest głównym dystrybutorem Toshiby oraz jednym z ważniejszych partnerów Cisco, 3Com i Motoroli w sprzęcie sieciowym. Rozbudowuje działalność serwisową spółki AC Serwis na bazie przejętej firmy American Computer & Games oraz produkcję oprogramowania w TX System.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Mariusz Zielke

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Puls Inwestora / Techmex przejmie dwie firmy