Techmex stawia na usługi, odchodząc od dystrybucji

Mariusz Zielke
17-01-2003, 00:00

Techmex, bielska firma informatyczna, prognozuje w 2003 r. wzrost przychodów o 25 proc. i poprawę marży o 40 proc. Kluczem do sukcesu ma być skupienie się na usługach.

Bielski Techmex odchodzi od dystrybucji w kierunku usług informatycznych. Spółka zapowiada, że już w tym roku jej przychody z dystrybucji spadną poniżej połowy obrotów. Według nieoficjalnych informacji, w 2002 r. spółka osiągnie skonsolidowane przychody w granicach 530 mln zł i zysk netto około 3 mln zł.

— W 2003 r. zamierzamy zwiększyć sprzedaż o 25 proc., a marża powinna wzrosnąć o 40 proc. — zapowiada Jacek Studencki, prezes Techmexu.

Jeżeli to się powiedzie, analitycy mogą zacząć inaczej patrzeć na spółkę, którą dotąd traktowali jak typowego dystrybutora.

— Dystrybutor osiąga znacznie niższe marże niż integrator. Bez poprawy tego wskaźnika nie da się zmienić wizerunku firmy — mówi Sobiesław Pająk, analityk CDM Pekao

Motorem wzrostu Techmexu mają być usługi GIS (Geografic Information Systems) oraz rozwiązania mobilne oparte na komputerach przenośnych. Techmex jest generalnym przedstawicielem Toshiby w Polsce, jednego z najpopularniejszych dostawców notebooków. Firma ma duże szanse na otrzymanie z Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa kontraktu na opracowanie tzw. ortofotomapy — cyfrowej mapy Polski, potrzebnej do uruchomienia systemu IACS, sterującego dopłatami dla rolników oraz systemu katastralnego (ewidencja gruntów i nieruchomości).

— Strategia firmy została oparta na: zaawansowanej dystrybucji, obsłudze infrastruktury, rozwiązaniach mobilnych oraz GIS. W samej dystrybucji jedynie 20 proc. to proste dostawy komputerów, reszta to instalacja całych systemów i zaawansowanego sprzętu — mówi Jacek Studencki.

Inwestycje w nowe dziedziny działalności Techmex sfinansuje z obligacji zamiennych. Decyzję o emisji takich papierów o wartości 40 mln zł spółka podjęła we wrześniu 2002 r.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Mariusz Zielke

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Puls Inwestora / Techmex stawia na usługi, odchodząc od dystrybucji