Czytasz dzięki

Technik elektromobilności wchodzi na listę zawodów

opublikowano: 11-06-2018, 10:49
aktualizacja: 11-06-2018, 10:51

Nowe technologie zagrażają istnieniu niektórych zawodów, ale jednocześnie tworzą miejsce na nowe profesje. A to oznacza konieczność zmian w programach edukacyjnych. Na eksperyment zdecydowała się np. szkoła w Zgierzu - postawiła właśnie na kształcenie w zakresie elektromobilności.

W Polsce powstaje pierwsza klasa o profilu “technik elektromobilności”. Koncept jej utworzenie zatwierdziło już Ministerstwo Edukacji Narodowej. Prowadzenia zajęć w tym zakresie podjęło się czteroletnie technikum działające przy Zgierskim Zespole Szkół Ponadgimnazjalnych im. Jana Pawła II w Zgierzu. Nad programem i przebiegiem edukacji czuwać ma natomiast Wydział Elektrotechniki, Elektroniki, Informatyki i Automatyki Politechniki Łódzkiej, w czym wspierać będą go przedstawiciele łódzkiej firmy Enika. 

Zobacz więcej

Auto na prąd, elektryczne auto

Bloomberg

Nowa klasa ma przygotowywać do wykonywania zawodów, które już istnieją, ale także stanowić bazę dla profesji, które na rynku pracy mogą pojawić się niebawem, wraz z rozwojem sektora elektromobilności. Uczniowie będą się uczyć m.in. projektowania, produkcji i serwisowania pojazdów elektrycznych czy stacji ładowania. 

Nowa edukacja

Inny przykład: w ubiegłym roku na uruchomienie eksperymentalnych studiów podyplomowych z zakresu energoelektroniki zdecydowała się Politechnika Warszawska. Model nauczania został opracowany wspólnie z firmą Medcom, producentem urządzeń energoelektronicznych. Inicjatorzy nowego kierunku postawili duży nacisk na praktyczny wymiar edukacji, dostosowując program do potrzeb firm z sektora.

W podobnym czasie tworzony był również nowy kierunek studiów na Gdańskim Uniwersytecie Medycznym. W tym przypadku gospodarczym partnerem została Polpharma. Wspólnie zajęły się kształceniem studentów na kierunku przemysł farmaceutyczny i kosmetyczny. Studia miały być skoncentrowane na technologii formulacji, analizie leków i kosmetyków, biotechnologii, farmakologii i toksykologii, transferze technologii na rynek itp. 

Zawody przyszłości 

Obecnie istnieje potrzeba nieustannego budowania nowych kompetencji zawodowych, dostosowanych do potrzeb bardzo szybko zmieniającego się rynku pracy. Na ogłoszonej przez agencję Hays liście zawodów, które będą najbardziej poszukiwane w 2018 r. znalazły się: programista, specjalista ds. cyberbezpieczeństwa, analityk biznesowy, inżynier R&D i specjalista ds. automatyzacji.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Anna Bełcik/PAP

Polecane