Technologie przyciągają najemców

opublikowano: 20-06-2016, 22:00

Rynek biurowy rozwija się w Polsce bardzo dynamicznie, wbrew głoszonym kilka lat temu prognozom o grożącej mu nadpodaży.

Deweloperzy prowadzą więc rozmowy z wykonawcami o kolejnych przedsięwzięciach. Według firmy doradczej JLL, łączna podaż biur w naszym kraju sięga około 8,3 mln mkw., a do końca tylko tego roku deweloperzy oddadzą kolejne 900 tys. mkw.

— Jak widać, spora liczba projektów znajduje się w realizacji. Biurowce powstają nie tylko w Warszawie, lecz deweloperzy z powodzeniem realizują kolejne przedsięwzięcia w stolicach regionów, gdzie popyt na nowoczesne biura nakręca sektor nowoczesnych usług zewnętrznych dla biznesu, czyli BPO — tłumaczy Jacek Kowalski, dyrektor zarządzający w dyrekcji budownictwa ogólnego w spółce Strabag.

— Ponadto odczuwamy rosnący popyt na biurowce energooszczędne oraz modernizacje starszych obiektów — dodaje dyrektor.

Rekordowe poziomy

Jak szacują analitycy JLL, w całej Polsce powstaje około 1,5 mln mkw. biur. Najwyższy popyt ze strony najemców notowany jest natomiast w Warszawie i w Krakowie.

— Spodziewamy się wzrostu aktywności najemców w nadchodzącychmiesiącach — twierdzi Anna Młyniec z JLL.

Zaznacza, że na głównych rynkach poza stolicą kluczowym najemcą pozostaje sektor BPO. Na firmy z tej branży przypadło 63 proc. popytu zarejestrowanego poza stolicą w I kw. 2016 r. Spółki z sektora BPO lokują się najchętniej we Wrocławiu, Katowicach oraz w Krakowie. Na dobrą kondycję rynku biur wskazują również wyniki najnowszego raportu Colliers International „EMEA Offices: Is Flexibility the Future?” — w ostatnich 10 latach liczba pracowników biurowych w UE zwiększyła się o 5 mln, czyli o 4,3 proc. Outsourcing –rozwijał się dynamicznie szczególnie w Europie Południowo-

Wschodniej, Środkowej, Środkowo-Wschodniej i w krajach nadbałtyckich. W każdym z tych regionów odnotowano wzrost zatrudnienia w tym czasie od 6 do 15 proc. Według analityków, w tym roku zatrudnienie w sektorze biurowym w Europie może przekroczyć rekordowy poziom osiągnięty w 2008 r. Jednak mimo wysokiego popytu na biura rosnąca podaż obiektów sprawia, że deweloperzy zachęcają najemców nie tylko dobrą lokalizacją, ale również innymi atutami w postaci wysokiej jakości wykonania czy nowoczesnych rozwiązań technologicznych.

— Dzisiejszy biurowiec, by zyskać najemców, musi być inteligentny, energooszczędny i powinien oferować dodatkowe usługi pracownikom — opowiada Jacek Kowalski.

Ultranowoczesne bryły

W Polsce biurowce starzeją się bardzo szybko. I obiekty, które powstały w ubiegłej dekadzie, w oczach wielu najemców stają się po prostu przestarzałe. Firmy chętnie migrują do nowszych brył, zwłaszcza że deweloperzy potrafią zachęcić niższymi czynszami i elastyczną powierzchnią. Siedzibę niedawno zmieniła, decydując się na wybudowanie nowej, np. spółka Trumpf, jeden z największych globalnych producentów maszyn do obróbki plastycznej blach.

— Choć był to niewielki projekt, liczący około 3 tys. mkw., został zrealizowany na takim poziomie, że właściciele Trumpfa uznali budynek na warszawskim Bemowie za wzorcowy dla kolejnych biurowców koncernu na całym świecie — opowiada Jacek Kowalski.

Wykonawcą inwestycji był Strabag. Spółka zrealizowała niedawno też inny projekt, który zdobył uznanie w branży, otrzymując nagrodę Stowarzyszenia Architektów Polskich za najlepiej zrealizowany w ubiegłym roku obiekt użyteczności publicznej — budynek biurowy. Mowa o łódzkim Ericpol Software Pool o powierzchni użytkowej 9,3 tys. mkw. Obiekt powstał w samym centrum miasta, na objętym ochroną konserwatorską terenie dawnego ogrodu pałacowego Scheiblera. Jest to ultranowoczesny biurowiec z czterema kondygnacjami naziemnymi i jedną podziemną. Jego bryła kształtem przypomina motyla (logo Inwestora). Tworzą ją dwa skrzydła połączone przeszklonym lobby. W budowie Ericpol Software Pool zastosowano wiele nowoczesnych rozwiązań technologicznych, takich jak model neuronowy, system automatyki budynkowej (BMS), system stropów termoaktywnych (TABS) oraz czujniki pogodowe do sterowania rolet zewnętrznych. Model neuronowy posiadają dziś jeszcze nieliczne budynki w Polsce. Dzięki temu rozwiązaniu inteligentny budynek będzie uczył się swojego zachowania na przestrzeni czasu.

— Oznacza to, że biurowiec jest w stanie sam nauczyć się, kiedy należy zacząć np. chłodzić konkretne pomieszczenia, by osiągnęły odpowiednią temperaturę w określonym czasie, na podstawie zwyczajów jego użytkowników — wyjaśnia Jacek Kowalski.

Ericpol Software Pool zarówno pod względem swojego kształtu, wielkości, jak i wyglądu elewacji doskonale integruje się z najbliższym otoczeniem i nawiązuje do dawnych budynków łódzkich zespołów fabrycznych. Stąd np. jego elewacje wykończonowielkoformatowymi oknami i naturalną cegłą, która była ręcznie formowana i wypalana tradycyjnie w znanej duńskiej manufakturze Petersena. Wkrótce Strabag przystąpi do budowy kolejnego biurowca, pierwszego z budynków kompleksu .KTW w Katowicach. KTW I będzie mierzył 66 metrów, czyli 14 pięter. Projekt będzie realizowany zgodnie z certyfikacją BREEAM uwzględniającą takie czynniki, jak m.in. optymalne wykorzystanie energii, innowacyjność, wpływ zastosowanych rozwiązań i materiałów na zdrowie oraz komfort pracy użytkowników, jak też zarządzanie budynkiem. Łącznie roboty potrwają do połowy 2018 r. Jak podkreśla Regina Gul z JLL, najemcy coraz większą wagę przywiązują do „zielonych” rozwiązań i certyfikatów projektów biurowych, które mogą mieć korzystny wpływ tak na koszty operacyjne, jak i jakość środowiska pracy.

— Coraz więcej firm myśli też o jakości przestrzeni, jej wykorzystaniu i zaprojektowaniu w odpowiedni sposób — mówi Regina Gul.

WARTOŚĆ DODANA: Dzisiejszy biurowiec, by zyskać najemców, musi być inteligentny, energooszczędny i powinien oferować dodatkowe usługi pracownikom. Takie warunki spełnia m.in. przedstawiony na zdjęciu katowicki .KTW czy Łódzki Ericpol Software Pool — dostosowują się do warunków klimatycznych i zwyczajów lokatorów — mówi Jacek Kowalski, dyrektor zarządzający w dyrekcji budownictwa ogólnego w spółce Strabag. [TDJ ESTATE]

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Polecane