TELEINFO: w 2003 r wzrósł polski rynek teleinformatyczny

opublikowano: 10-08-2004, 17:28

Pomimo niełatwej sytuacji gospodarczej rynek informatyczny zanotował w 2003 r. prawie dziesięcioprocentową dynamikę wzrostu i osiągnął poziom niemal 13,7 mld zł, a rynek telekomunikacyjny czternastoprocentową dynamikę i poziom 41,5 mld zł. Z rynku zniknęły bądź przestały prowadzić działalność operacyjną tylko kilka firm m.in.: JTT, 2SI i Formus.

To dane pochodzące z dwutomowego rocznika „Raport TELEINFO 500 – polski rynek teleinformatyczny 2003” podsumowującego branżę teleinformatyczną w Polsce w ubiegłym roku. Już po raz siódmy nakładem Migut Media S.A. ukazał się Raport, który zawiera 400 stron analiz i zestawień finansowych o prawie 1000 firmach teleinformatycznych, w tym około 100 rankingów.

Dziesięcioprocentowa dynamika wzrostu rynku IT wskazuje na odwrócenie trwającej od 1999 r. malejącej tendencji wzrostu, oznacza to, że sektor IT podąża za koniunkturą gospodarczą. Niewiele zmian zanotowano w czołówce firm sektora teleinformatycznego. Pierwsza piątka utrzymała swoje pozycje w zestawieniu, choć nastąpiło małe przetasowanie w stosunku do ubiegłego roku. ABC Data (1,2 mld zł przychodu) zamieniła się miejscami z ubiegłorocznym liderem firmą Action (1,1 mld zł) a czwarta Tech Data (0,9 mld zł) z trzecim Prokomem Software (ok. 0,9 mld zł). Widać więc, że trzy pierwsze miejscaw zestawieniu pod względem przychodów przypadły spółkom dystrybucyjnym.

W ubiegłym roku ujawniły się charakterystyczne tendencje, które miały wpływ na dynamikę i kierunek rozwoju rynku w najbliższym czasie. Otóż dla głównych graczy naszego rynku informatycznego nie były najważniejsze udziały rynkowe czy globalna wartość przychodów, ale efektywność (np. liczona w przychodach na jednego zatrudnionego), czy wynik finansowy. Stąd też nastąpiła dokładna analiza własnych struktur oraz redukcja wielu stanowisk pracy.

Według ekspertów głównymi motorami wzrostu polskiej branży IT będą: poprawa koniunktury gospodarczej Polski, dynamiczny wzrost światowej branży IT a także powrót do zwyczajowego 3-4 letniego cyklu wymiany sprzętu, zwłaszcza w korporacjach. Duże nadzieje przedstawiciele czołowych firm działających na rynku polskim wiążą z możliwościami finansowania części rozwoju IT ze środków unijnych. Natomiast nadal za największy problem sektora IT uważany jest niestabilny i nieprzewidywalny polski system prawny.

W sektorze telekomunikacyjnym największy wzrost przychodów odnotowali operatorzy komórkowi. Na koniec roku łączna liczba abonentów i użytkowników telefonów komórkowych sięga 17,5 mln, a telefonów stacjonarnych 12,2 mln użytkowników.

Liderem rynku jest nadal Telekomunikacja Polska (18,3 mld zł przychodu), drugie miejsce zajmuje PTC (5,6 mld zł), trzecie Polkomtel (5,2 mld zł). Realna stała się konkurencja operatorów alternatywnych na rynku połączeń, spadły ceny połączeń międzyoperatorskich, a zauważalny odsetek abonentów telefonii stacjonarnej zrezygnował z usług dotychczasowego monopolisty. Czynnikiem, który intensywnie oddziałuje na rynek są przemiany technologiczne oraz zasadnicze zmiany modeli biznesowych działania operatorów i sposobów korzystania z usług telekomunikacyjnych przez ich użytkowników. Utrzymała się nadal stagnacja w sektorze produkcji sprzętu telekomunikacyjnego. Nadal widoczny był spadek wpływów z telefonii stacjonarnej, pochodzących głównie od abonentów biznesowych oraz przez transmisję.

Dane przedstawione w „Raporcie TELEINFO 500” są przygotowywane na podstawie deklaracji firm i jednocześnie weryfikowane z audytowymi sprawozdaniami rocznymi spółek giełdowych oraz innymi oficjalnymi źródłami zawierającymi audytowane wyniki firm (np. z Monitorem Polskim). Opracowanie zawiera 400 stron analiz i zestawień finansowych o prawie 1000 firmach teleinformatycznych, około 100 rankingów, a w tym ranking największych firm informatycznych i telekomunikacyjnych wg przychodów, firm informatycznych z podziałem na województwa, dystrybutorów i dealerów IT, producentów i dostawców oprogramowania, usług internetowych oraz dodatkowe analizy spółek planujących wejście lub będących na GWP.

DI

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy