Czytasz dzięki

Telekomy przyspieszają z 5G

opublikowano: 07-01-2020, 22:00

Operatorzy przestali chwalić się testami sieci 5G i zaczynają chwalić się komercyjnymi wdrożeniami. Zaczęli Plus i Play.

Częstotliwości, na których ma być rozwijana sieć telekomunikacyjna 5G, jeszcze nie trafiły do firm z rynku, ale telekomy radzą sobie na inne sposoby z udostępnianiem nowej technologii klientom. 7 stycznia, w asyście Wandy Buk, wiceminister cyfryzacji, i Wojciecha Szczurka, prezydenta Gdyni, przedstawiciele Playa ogłosili, że w Gdyni wkrótce ruszy komercyjna sieć 5G. Będzie ona wykorzystywać częstotliwości z zakresu 2100 MHz, współdzielone ze starszą generacją sieci, czyli LTE.

— To już nie jest tylko test, lecz pełne wdrożenie sieci dla całego miasta. W Gdyni i na obszarze całego Trójmiasta mamy ponad 100 stacji bazowych, które po dodaniu nowego oprogramowania i małych zmianach są w stanie dostarczać 5G w modelu dynamicznego współdzielenia częstotliwości — mówi Jean-Marc Harion, prezes Playa.

Wcześniej Play prowadził testy sieci 5G w Toruniu, Sokołowie Podlaskim i Grójcu, wykorzystując tam czasowo udostępnione częstotliwości z pasma 3,4-3,8 GHz, które mają trafić do telekomów w tym roku w ramach aukcji zorganizowanej przez Urząd Komunikacji Elektronicznej. Choć giełdowy operator chwali się komercyjnym wdrożeniem, skala wykorzystania 5G w Gdyni na razie nie będzie duża.

— Będziemy udostępniać urządzenia i obsługujące 5G routery takim grupom, jak seniorzy, studenci i gospodarstwa domowe, przeprowadzimyteż działania edukacyjne. Spodziewam się, że 5G zacznie być mocniej wykorzystywane, gdy do sprzedaży powszechnie trafią telefony zdolne do obsługi tej sieci, a to może stać się pod koniec pierwszego kwartału, już po targach telekomunikacyjnych w Barcelonie, na których producenci będą prezentować nowe urządzenia — mówi Jean-Marc Harion.

3 stycznia uruchomienie komercyjnej sieci 5G na częstotliwości 2600 MHz zapowiedział Polkomtel, wchodzący w skład grupy Cyfrowego Polsatu operator sieci Plus. Zapowiedział, że jeszcze w I kw. klienci w co najmniej siedmiu dużych miastach — Warszawie, Gdańsku, Katowicach, Łodzi, Poznaniu, Szczecinie i Wrocławiu — będą mogli korzystać z tej technologii.

— Zakończyliśmy przygotowania i rozpoczynamy budowę pierwszej w Polsce sieci 5G. To już nie będą testy czy próby — będą to komercyjne usługi dostępne tak jak wszystkie inne w naszej ofercie — mówił Mirosław Błaszczyk, prezes Cyfrowego Polsatu i Polkomtela.

Aukcja częstotliwości przeznaczonych wyłącznie do obsługi 5G ma się rozpocząć w pierwszej połowie tego roku. 10 stycznia zakończy się proces konsultacji jej zasad. Wstępnie do podziału między telekomy będą cztery bloki po 80 MHz z ceną wywoławczą na poziomie 450 mln zł za jeden. Zgodnie z wymogami aukcyjnymi operatorzy będą musieli do końca tego roku mieć co najmniej 10 stacji bazowych obsługujących 5G na obszarze jednego miasta wojewódzkiego. Do końca 2023 r. ma to być minimum 250 stacji bazowych w całym kraju.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marcel Zatoński

Polecane