Telekomy zapłaciły za darmowy roaming

Marcel Zatoński
opublikowano: 09-11-2017, 22:00

Nowe regulacje spowodowały, że w III kw. zysk T-Mobile i Cyfrowego Polsatu był niższy o około 60 mln zł. Podobnie było z Orange.

Nie ma darmowych obiadów i nie ma darmowych połączeń. Obowiązujące od połowy czerwca na terenie Unii Europejskiej zniesienie opłat za roaming dla klientów sieci komórkowych mocno odbiło się na wynikach telekomów. Orange podawał już, że ujemny wpływ nowych regulacji na jego zysk na poziomie EBITDA w trzecim kwartale sięgnął około 70 mln zł. W czwartek przy okazji prezentacji wyników kwartalnych dane te podały też T-Mobile Polska i Cyfrowy Polsat, operator sieci Plus. W obu przypadkach zabolało.

— W trzecim kwartale nasz wynik EBITDA spadł wyraźnie, o 30,9 proc. rok do roku. Widać tu duży wpływ regulacji roamingowych, w wyniku których spadają nam przychody, a rosną koszty. Szacujemy go na 58 mln zł — mówi Andreas Meierhofer, prezes T-Mobile Polska. Podobnie było w przypadku Cyfrowego Polsatu.

— W ubiegłym roku nie spodziewaliśmy się, że regulacje roamingowe wejdą w życie w takiej formie i zakresie. Nasz wynik EBITDA w trzecim kwartale był o 69 mln zł niższy niż rok wcześniej, z czego 62 mln zł to wpływ roamingu. Reszta to przede wszystkim efekt tego, że w tym roku nie było pozytywnego efektu piłkarskiego euro — mówi Katarzyna Ostap-Tomann, szefowa finansów Cyfrowego Polsatu. Cyfrowy Polsat miał w trzecim kwartale 851,1 mln zł zysku na poziomie EBITDA, co oznacza spadek o 11,1 proc. Przychody w tym okresie wyniosły 2,39 mld zł i były nieznacznie większe niż rok wcześniej. Rok do roku spadła też liczba usług, świadczonych przez grupę, co jest związanez obowiązującym od tego roku obowiązkiem rejestracji kart przedpłaconych.

— Wpływ regulacji roamingowych na wynik Cyfrowego Polsatu był istotny, ale nie było to coś, czego rynek nie oczekiwał. EBITDA spadła rok do roku o 11,1 proc., co nie odbiega od prognoz. Na pewno w kolejnych trzech kwartałach efekt zniesienia opłat roamingowych dla klientów będzie widoczny w wynikach telekomów, ale już nie w takiej skali jak w trzecim kwartale, gdy Polacy najczęściej jeżdżą za granicę. Poza tym wyniki Cyfrowego Polsatu były zgodne z oczekiwaniami. Na plus wyróżnić można tylko zwiększenie udziału w rynkureklamy telewizyjnej, ale w związku z tym, że rynek ten jest w tym roku bardzo słaby, nie przełoży się to wyraźnie na wynik spółki — ocenia Sobiesław Pająk, analityk DM BOŚ. Po publikacji wyników w czwartek kurs Cyfrowego Polsatu spadał o prawie 2 proc. Tymczasem T-Mobile Polska, który w ostatnich latach był rynkowym liderem pod względem tracenia klientów, teraz może pochwalić się wzrostem ich liczby. W trzecim kwartale w segmencie abonamentowym przybyło ich 56 tys., a od początku roku — 256 tys. W całej bazie rok do roku liczba klientów spadła z 11,22 mln do 10,3 mln, ale to głównie efekt wyczyszczenia bazy pre-paid.

— Wreszcie przybywa nam klientów. Odbieramy ich konkurencji, co potwierdzają dane Urzędu Komunikacji Elektronicznej. Mocno inwestujemy w poprawę jakości obsługi i zgodnie z zapowiedziami otwieramy nowe placówki stacjonarne — w tym roku uruchomiliśmy ich już ponad 60, a do końca pierwszego kwartału przyszłego roku ma powstać 60 kolejnych — mówi Andreas Meierhofer. Spółka, kontrolowana przez Deutsche Telekom, zwiększa też zatrudnienie, które w poprzednich latach zmniejszała. W tym roku zrekrutowała już 300 nowych pracowników. © Ⓟ

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marcel Zatoński

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu