Telia debiutuje w Sztokholmie

Magdalena Kozmana
14-06-2000, 00:00

Telia debiutuje w Sztokholmie

Szwedzki telekom może wzmocnić notowania TMT

Wczorajszy debiut akcji szwedzkiej Telii na giełdzie w Sztokholmie wywołał euforię wśród inwestorów. Walory spółki stały się najbardziej pożądanymi papierami na parkiecie. W subskrypcji co dziesiąty Szwed zgłosił chęć kupna akcji Telii.

W momencie debiutu (wczoraj o godzinie 12. 00) akcje Telii wyceniono na 93,5 SEK (46,75 zł). W ofercie publicznej ich cenę ustalono na 85 SEK (42,5 zł). Zainteresowanie akcjami było ogromne — zaledwie w ciągu 10 pierwszych minut wartość obrotów osiągnęła 2,7 mld SEK (1,35 mld zł).

Pod publikę

Ponad 1 mln Szwedów zgłosiło chęć zakupu akcji największego koncernu telekomunikacyjnego w Skandynawii. Popyt ponad czterokrotnie przewyższał podaż. W wyniku tak wielkiego zainteresowania rząd zdecydował się na sprzedaż 30 proc. udziałów w Telii, zamiast 20,9 proc. — jak wcześniej planował. Analitycy uważają, że rząd ustalił zbyt niską cenę. Wolał jednak, ze względu na przyszłe wybory, mieć pewność, że akcje Telii pójdą na giełdzie w górę. Szwedzi, którzy zdecydowali się sprzedać natychmiast swoje 400 akcji (to był przydział minimum) mogli zarobić 3200 SEK (1,6 tys. zł).

Fundusze inwestycyjne otrzymały 77 proc. akcji Telii, w tym 40 proc. skierowano dla zagranicznych instytucji. Dla drobnych inwestorów pozostało więc zaledwie 23 proc. W sumie ze sprzedaży pierwszej transzy akcji rząd zainkasował 63,8 mld SEK (31,9 mld zł). Była to największa publiczna emisja akcji w Skandynawii. Obecnie Telia jest drugą pod względem kapitalizacji (po Ericssonie) spółką na giełdzie w Sztokholmie. Fundusze zarządzające muszą ją więc mieć w portfelu, a to daje pewność, że cena akcji będzie rosła, przynajmniej przez najbliższe dni.

— Telia wygląda obecnie na tanią. Nie jestem jednak do niej przekonany. Telefonia stacjonarna, która stanowi poważny udział w działalności koncernu, nie rozwija się tak szybko jak komórkowa — powiedział agencji Reuters jeden z brokerów.

Telia jest głównym udziałowcem Netii, największego polskiego prywatnego operatora (300 tys. abonentów) telefonii stacjonarnej.

Papierek lakmusowy

Z emisji akcji zadowolony był rząd i drobni akcjonariusze. Analitycy czekają, czy udana emisja skandynawskiego giganta telekomunikacyjnego przyczyni się do poprawy notowań akcji sektora TMT także na innych giełdach. W najbliższych dniach będzie to jeden z najbardziej obserwowanych walorów. W przyszłym tygodniu ustalona zostanie cena sprzedaży trzeciej transzy akcji DT. Wpływ na nią mogą mieć notowania walorów Telii.

„Financial Times” przypomina, że jeszcze niedawno rząd Litwy został zmuszony do zmniejszenia emisji akcji Lithanian Telecom z powodu niewielkiego zainteresowania.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Magdalena Kozmana

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Puls Inwestora / Telia debiutuje w Sztokholmie