Temat Grecji wróci po wakacjach

Przemysław Kwiecień
opublikowano: 05-07-2011, 00:00

Grecki rząd dostaje wotum zaufania, parlament pomimo sprzeciwu społeczeństwa godzi się na kolejne oszczędności, a wspólnota europejska przyznaje kolejną transzę pomocy finansowej. Problem w tym, że droga do "happy endu" w tej historii jest nadal bardzo długa.

Odreagowanie na rynku finansowym nie bierze się stąd, że rynek uznał problem Grecji za rozwiązany, ale dlatego, że poziomy premii za ryzyko kredytowe tuż przed głosowaniami w Grecji były bardzo wysokie, zachęcając do podjęcia ryzyka i kupna długu krajów tzw. PIIGS (Portugalia, Irlanda, Włochy, Grecja, Hiszpania). To z kolei pociągnęło w górę notowania euro (szczególnie względem franka) i wsparło rynki akcji. Pytanie jednak na jak długo?

Oczekujemy, iż problem Grecji zostanie wyciszony i w perspektywie kilku kolejnych tygodni inwestorzy skoncentrują się na innych

kwestiach: przede wszystkim

danych makro z USA (czerwcowy raport z rynku pracy

w najbliższy piątek) i wynikach

spółek za drugi kwartał (sezon

rozpocznie się 11 lipca wraz

z publikacją raportu spółki

Alcoa). Jednak nie oznacza to,

iż w Grecji będzie lepiej.

Uważamy, iż o rozwiązaniu problemu można będzie mówić dopiero wtedy, gdy przewidywana ścieżka wzrostu gospodarczego będzie pozwalała na uzyskanie wyższych wpływów podatkowych, co pomoże ograniczyć deficyt i dług. Innymi słowy, Grecja, ale także Portugalia czy Irlandia, będą miały szansę stanąć na nogi, jeśli uporają się nie tylko z deficytem, ale także z recesją. A to nie będzie łatwe, gdyż dodatkowe oszczędności obniżają popyt wewnętrzny, pozostawiając eksport netto jako jedyne źródło wzrostu.

Temat ma szansę powrócić pod koniec wakacji. We wrześniu rozpocznie się kolejna misja Międzynarodowego Funduszu Walutowego w Grecji, która zadecyduje o wypłacie szóstej transzy pomocy. Wtedy również mają zostać wypracowane szczegóły kolejnego dużego planu pomocy, już z udziałem sektora prywatnego.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Przemysław Kwiecień

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy