Tencent największym akcjonariuszem Bloobera

opublikowano: 08-10-2021, 15:16
aktualizacja: 08-10-2021, 16:27
Obserwuj w MójPB:

Wejście chińskiego giganta do akcjonariatu Bloobera to pierwsza transakcja pojawienia się inwestora branżowego w notowanej na GPW spółce growej.

Po ponad dwóch latach obecności w akcjonariacie spółki Bloober Team z inwestycji wyszedł Rockbridge TFI. W jego miejsce pojawił się inwestor branżowy i to nie byle jaki – chiński gigant Tencent. Blisko 22 proc. akcji krakowskiej firmy jest teraz w posiadaniu zależnej od Tencenta Serene Century Limited, która na transakcję wyłożyła 77,6 mln zł.

Sama transakcja nie była niespodzianką. Już w środę informowaliśmy, że właściciela w transakcji pakietowej zmieniło blisko 22 proc. akcji Bloober Teamu, a sprzedającym był Rockbridge TFI. Informacja o nowym inwestorze spodziewana była w piątek, gdyż właśnie tego dnia zgodnie z zasadą T+2 rozliczona została transakcja. Rynek czekał na ujawnienie jego tożsamości. Choć o tym, że Tencent interesuje się krakowską spółką, spekulowało się od dawna, to inwestorzy do końca nie mieli pewności, do kogo trafił pakiet akcji wystawiony na sprzedaż przez fundusz.

Nowy inwestor w spółce:
Nowy inwestor w spółce:
Szef Bloober Teamu Piotr Babieno nie ukrywa zadowolenia z pozyskana nowego, znaczącego inwestora. - Jesteśmy zaszczyceni zainteresowaniem Tencenta i cieszymy się, że możemy powitać go jako naszego nowego akcjonariusza – mówi prezes krakowskiej spółki.
Tomasz Pikula

Zarząd Bloober Teamu nie ukrywa zadowolenia z pozyskania nowego inwestora.

- To transakcja na rynku kapitałowym pomiędzy Rockbridge i Tencentem i jako taka nie była związana z bieżącą działalnością komercyjną naszej spółki. Bardzo doceniamy zaś ogromną wiedzę branżową i cały ekosystem jaki posiada nasz nowy inwestor. Cieszymy się, że mamy go na pokładzie. Jednocześnie chcielibyśmy podziękować firmie Rockbridge za wiarę w nas i bycie jednym z naszych kluczowych udziałowców przez wiele lat podczas naszej podróży - mówi Piotr Babieno, prezes Bloober Teamu.

Bloober tylko w tym roku podpisał partnerstwo z japońskim Konami, umowę wydawniczą z amerykańskim Take-Two Interaktive, a teraz jego największym akcjonariuszem stał się chiński Tencent.

– Zaufanie, które otrzymaliśmy od Konami, Take-Two, a teraz Tencenta, jest wspaniałym dowodem wiary w nasz zespół i strategię. Mówiłem już o tym wcześniej - ale warto powtórzyć przy tej okazji - polski rynek gier wchodzi w fazę dojrzałości. Powoli kończy się faza spekulacji, a rozpoczyna weryfikacja fundamentów i prawdziwej wartości. Jestem dumny, że Bloober Team rozpoczyna ten cykl na naszym rynku - mówi prezes Bloober Teamu.

W procesie transakcyjnym doradcami dla Rockbridge byli Trigon oraz Tyr Advisors.

Tencent to chiński gigant w branży gier, który jest bardzo aktywny na rynku przejęć, ostatnio także w Europie. W ubiegłym roku zrealizował transakcje za 1,8 mld USD, a tylko w pierwszym półroczu 2021 przeprowadził ich 10. W sierpniu jego spółka zależna zgłosiła zamiar przejęcia należącej do Rosjan polskiej spółki 1C Entertainment.

Tencent posiada udziały w spółkach growych z całego świata, w tym w najbardziej rozpoznawalnych markach. Wśród nich jest między innymi Riot Games, twórca “League of Legends”, w którym posiada 100 proc. akcji. Ponadto koncern ma również pakiety mniejszościowe m.in. w Epic Games (40 proc.), Ubisofcie (5 proc.) czy Activision Blizzard (5 proc.).

Po informacji o pozyskaniu nowego inwestora kurs Bloober Teamu na piątkowej sesji rósł nawet o ponad 12 proc.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Polecane