Telekomunikacja Polska wybuduje sieć szerokopasmową. Do inwestycji dołoży się Unia Europejska.
152 mln zł — tyle będzie kosztował projekt likwidacji internetowych białych plam w województwie lubuskim. Partnerem w Lubuskim Regionalnym Programie Operacyjnym jest Telekomunikacja Polska. Dofinansowanie dla projektu to 52 mln zł.
— Szerokopasmowy internet to jeden z największych projektów realizowanych w ramach regionalnego programu. Niewątpliwie pomoże w walce z wykluczeniem społecznym. Ponadto jestem przekonana, że projekt ten przybliży nas do pierwszego miejsca w wyścigu o krajową rezerwę wykonania [poziom wykorzystania unijnych dotacji — red.] — mówi Elżbieta Polak, marszałek województwa.
Realizacja projektu rozpocznie się lada dzień. Zakończenie planowane jest na koniec 2013 r. Telekomunikacja Polska, która jest inwestorem, musi wyłożyć na projekt około 100 mln zł. Nie ujawnia żadnych dodatkowych informacji na temat tej inwestycji. Warunki konkursu obejmowały budowę sieci światłowodowej oraz wyposażenie węzłów tej sieci.
Krzysztof Witoń, pełnomocnik zarządu TP ds. rozwoju sieci szerokopasmowej, mówił wcześniej, że operator interesuje się także podobnymi projektami w województwach wielkopolskim i małopolskim. Jednak wiadomo już, że w Wielkopolskiej Sieci Szerokopasmowej inwestorem została m.in. największa tamtejsza kablówka — Inea oraz firma Asta-Net. Wielkopolski projekt był nietypowy, ponieważ zakładał powołanie spółki, w której inwestorzy obejmowali udziały.
Telekom jest też zainteresowany inwestycją w Małopolską Sieć Szerokopasmową. Ten projekt ma kosztować 320 mln zł, z czego inwestor ma wyłożyć połowę. Będzie realizowany w modelu partnerstwa publiczno-prywatnego. Przetarg na tę sieć miał się odbyć w listopadzie, jednak do tej pory nie został jeszcze ogłoszony.