Teren w okolicach Kobierzyc zaoferowano nowym inwestorom

opublikowano: 16-03-2004, 19:07

PAP: Za teren w okolicach Kobierzyc, który odrzucił koreański koncern Hyundai/KIA, nowi inwestorzy są gotowi zapłacić nawet kilkaset milionów euro - poinformował PAP szef Polskiej Agencji Informacji i Inwestycji Zagranicznych, Andrzej Zdebski.

"Teren jest oferowany grupie poważnych inwestorów, którzy będą w stanie zapłacić za niego(...) kilkaset mln euro. Myślę, że nie minie dużo czasu, zanim pojawi się inwestor" - powiedział Zdebski.

Nie chciał jednak sprecyzować, kiedy dokładnie może się to stać. Nie chciał też ujawnić, jaka mogłaby to być inwestycja.

Teren w okolicach Kobierzyc został przygotowany pod budowę nowej fabryki Hyundaia. Na początku marca firma poinformowała jednak, że swoją fabrykę wybuduje nie w Polsce, a na Słowacji. Wartość tej inwestycji ma wynieść ok. 700 mln euro, a zatrudnienie ma znaleźć 3,5-4 tys. pracowników.

Zdebski powiedział, że teren w Kobierzycach jest bardzo dobrze przygotowany.

"Sama dokumentacja waży kilkanaście kilogramów. Są w niej informacje dotyczące m.in. opisu technicznego terenu oraz infrastruktury wokół niego" - powiedział.

Miejsce, oferowane wcześniej Hyundaiowi, znajduje się w pobliżu autostrady A4, która do końca 2005 roku połączy Kraków z Wrocławiem, a dwa lata później z zachodnią granicą Polski, oraz linii kolejowej E30, która do końca przyszłego roku będzie spełniać wszystkie najwyższe standardy europejskie. Ma łączyć Polskę, poprzez Niemcy, z innymi krajami europejskimi.

Według polskiego rządu, koreański koncern Hyundai wybrał na miejsce inwestycji Słowację, a nie Polskę, ze względu m.in. na ułatwienia systemu prawnego i księgowego na Słowacji, niższe koszty pracy, podatek liniowy i lepszy stan infrastruktury.

Istotny był lepszy stan infrastruktury drogowej i kolejowej na Słowacji, niższe koszty logistyki, mniejsza aktywność związków zawodowych, a także 19-proc. podatek liniowy na Słowacji.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Świat / Teren w okolicach Kobierzyc zaoferowano nowym inwestorom