Tereny inwestycyjne, lotniska i porty

WK
opublikowano: 26-05-2014, 00:00

KOMENTARZE PARTNERÓW DODATKU

Z achodniopomorskie jako doskonały region inwestycyjny wyróżnia przede wszystkim lokalizacja w samym sercu Europy. Położenie na skrzyżowaniu ważnych szlaków komunikacyjnych, dostęp do morza, zaplecze portowe, a także ponad 1000 ha terenów inwestycyjnych w specjalnych strefach ekonomicznych to atuty doceniane przez przedsiębiorców.

Pomorze Zachodnie to region stworzony do wypoczynku, ale również miejsce z ogromnym potencjałem inwestycyjnym. Inwestorzy zagraniczni wybierają Zachodniopomorskie między innymi ze względu na dostępne tereny inwestycyjne o statusie specjalnej strefy ekonomicznej oraz fundusze unijne czy wreszcie zwolnienia z podatku od nieruchomości udzielane przez lokalne samorządy.

Główne tereny inwestycyjne Pomorza Zachodniego to Szczecin, Koszalin, Stargard Szczeciński, Goleniów, Karlino, Gryfino, Police. Najwięksi inwestorzy zagraniczni już obecni w Zachodniopomorskiem to między innymi: Bridgestone, LM Glasfiber, Grupa Cargotec, Swedwood, Pulse, Netto, Carlsberg Breweries, Royal Greenland oraz wielu innych.

Stolica regionu — Szczecin liczący 410 tys. mieszkańców tworzy wraz z sąsiednimi gminami Szczeciński Obszar Metropolitalny, który pretenduje do bycia jednym z najbardziej konkurencyjnych regionów w Europie. W części północno–wschodniej regionu dominuje liczący około 108 tys. mieszkańców Koszalin, który odgrywa rolę komplementarnego ośrodka równoważącego rozwoju regionu.

Nie sposób też nie wspomnieć o kompleksie portów morskich Szczecin — Świnoujście, posiadającym terminale przeładunkowe, kontenerowe i pasażerskie, oferującym regularne połączenia ze Skandynawią. Morski charakter regionu wzmacnia 11 lokalnych portów bałtyckich i 13 przystani rybackich.

OLGIERD GEBLEWICZ

marszałek województwa zachodniopomorskiego

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: WK

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu