Terminal 2 może zostać oddany w ciągu miesiąca

opublikowano: 15-05-2007, 17:08

Terminal 2 na warszawskim lotnisku Okęcie może zostać oddany do użytku w ciągu miesiąca - poinformował we wtorek Piotr Bednarek z konsorcjum budującego terminal. Jednak ani wykonawca, ani przedstawiciele Przedsiębiorstwa Państwowego Porty Lotnicze (PPL) nie chcą określić dokładnej daty uruchomiania obiektu.

Jak powiedział podczas konferencji prasowej Bednarek, w ciągu miesiąca obiekt może być oddany bez gotowych powierzchni handlowych. Oddanie terminalu razem z powierzchniami handlowymi mogłoby trwać do czterech miesięcy - podkreślił.

Zdaniem przedstawicieli PPL, podanie dokładnej daty byłoby uruchomienia nowego terminalu jest ryzykowne, ponieważ nie zakończyły się jeszcze prace budowlane, a wykonawca nie przekazał do przetestowania ważnych dla działalności terminala systemów technicznych.

Terminal 2 miał być oddany do użytku do 30 kwietnia br., ale na odbiór obiektu nie zgodziły się straż pożarna i sanepid. Zdaniem rzecznika prasowego konsorcjum Krzysztofa Kozioła, kontrole tych służb jeszcze trwają i są "na dobrej drodze" do zakończenia.

Jak poinformowali na konferencji prasowej przedstawiciele PPL, w terminalu mają być uruchomione: 11 restauracji i 14 sklepów, w tym pijalnia czekolady wedlowskiej i sklep z zabawkami Disneya. W ciągu 10 lat PPL uzyska z wynajmu powierzchni komercyjnych 600 mln zł.

Przetarg na budowę Terminala 2 wygrało w 2002 r. konsorcjum Ferrovial Agroman, Budimex SA i Estudio Lamela. Kontrakt opiewał wówczas na blisko 200 mln dolarów. Kamień węgielny wmurowano w maju 2004 roku.

Termin oddania terminalu do użytku przekładano już kilkakrotnie, m.in. z listopada 2005 r. na kwiecień 2006 r., potem na koniec 2006 roku.

W lutym 2006 roku przedstawiciele PPL poinformowali posłów z sejmowej Komisji Infrastruktury, że do końca maja 2006 r. do użytku będzie oddana część Terminala 2, a cała inwestycja może zostać zakończona w połowie 2007 r.

W sierpniu była już mowa o innych terminach: oddanie hali przylotów w listopadzie 2006 r. (termin został dotrzymany), w kwietniu 2007 r. pozostała część budynku terminala wraz z Pirsem Północnym. Pirs Centralny i Południowy ma być gotowy w listopadzie 2007 r.

Wartość całego kontraktu przekroczy 240 mln dolarów. Poprzednio szacowano wartość kontraktu na 222 mln dolarów, a pierwotnie umowa opiewała na niecałe 200 mln dolarów.

Dzięki nowemu terminalowi, z warszawskiego lotniska będzie mogło skorzystać 12 mln pasażerów rocznie (w 2005 r. z Terminala 1 skorzystało 7,1 mln osób, choć jest on obliczony na 3,5 mln pasażerów). Powierzchnia nowego terminala wynosi 110 tys. m kw., ponad dwa razy więcej niż Terminala 1. (PAP)

 

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Polecane