Termostaty - kolejny złoty interes Google?

ŁO
opublikowano: 14-01-2014, 11:02

Internetowy koncern sypnął sporym groszem na zakup producenta termostatów. Internet rzeczy wymaga jednak inwestycji.

- To nie jest dla mnie finansowa transakcja. Chodzi o przyszłość i to co możemy zrobić razem - mówi serwisowi The Verge Tony Fadell, współzałożyciel i prezes spółki Nest Labs, producenta termostatów sterowanych smartfonami.  

Wyświetl galerię [1/2]

Jeden z produktów Nest Labs fot. Nest Labs

Google zapłacił za jego firmę 3,2 mld USD. Internetowy gigant albo oszalał, albo wykonał genialny ruch. Minimum dwa argumenty mogą świadczyć o tym, że nowy zakup raczej nie jest kaprysem właściciela wyszukiwarki.  

Google ściągnęło na pokład Tony’ego Fadella, człowieka, który tworzył iPoda i iPhone’a, czyli dwa produkty, które wyniosły Apple na szczyt. Google zyskało jednak nie tylko samego Fadella, ale całą armię byłych pracowników Apple. Matt Rogers, który współtworzył Nest, również pracował z koncernie z Cupertino i był częścią zespołu tworzącego iPhone’a. Agencja Bloomberg podaje, że zgodnie z danymi portalu karierowego LinkedIn, w sumie aż 97 byłych pracowników Apple jest obecnie zatrudnionych w Nest.  

To dobre informacje dla działu kadrowego, ale narzekać nie powinny też działy inżynieryjne.

Bloomberg podkreśla, że zakup Nest pogłębia również rolę Google w tzw. internecie rzeczy, który opiera się na idei podłączenia do sieci urządzeń codziennego użytku. Pralka, zmywarka, lodówka, ale także czujniki i termostaty maja się komunikować nie tylko z użytkownikami, ale także między sobą. Biznes ma być warty biliony dolarów. 

Kupienie za grube miliardy producenta termostatów i czujników dymu może wydawać się dziwne, ale połączenie wzornictwa i technologii Nest Labs z inwestycjami i potęgą Google staje się już bardziej logiczne. Serwis Business Insider pisze, że Fadell bierze nielubiane produkty z naszych domów i odkrywa je na nowo, a pomysłów na to, co można jeszcze odkryć z pewnością w jego firmie nie brakuje.  

Z transakcji cieszą się także pierwsi inwestorzy Nest Labs. Digits, blog technologiczny należący do dziennika „The Wall Street Jorunal” przypomina, że firma została założona niedawno, bo w 2010 r. Peter Nieh, partner w Lightspeed Venture Partners, który jest jednym z inwestorów Nest powiedział krótko, że zwrot z inwestycji jest fantastyczny, ale odmówił podania szczegółów. 

Wiadomo, że na producenta termostatów obsługiwanych smartfonami pieniądze wyłożyły m.in. Kleiner Perkins Caufield & Byers i… Google Ventures, czyli inwestycyjne ramię internetowego potentata.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: ŁO

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu